Orbán Viktor: év végére egy számjegyűre vágja vissza a kormány az inflációt
A miniszterelnök az Országgyűlés hétfői ülésén, napirend előtti felszólalásában érintett több témát, köztük az inflációt.
Orbán Viktor hangsúlyozta, a brüsszeli szankciók és a magas energiaárak inflációt hoztak, Magyarország 4000 milliárd forinttal többet költött energiára 2022-ben, mint 2021-ben.
Megjegyezte továbbá, hogy véget ért a nemzeti konzultáció a brüsszeli szankciókról, „a magyar emberek nem értenek egyet a brüsszeli szankciós politikával”. Arról is beszélt, hogy 2022-ben 4,6 százalékos volt a gazdaság növekedése, minden eddiginél több volt a munkahely, minden korábbit meghaladta az exportteljesítmény, és több mint 20 éve tavaly volt a legmagasabb a tőkebehozatal Magyarországra.
Államadósság, nyugdíjemelés
Hozzátette, 2022-ben a költségvetési hiányt és az államadósságot is sikerült csökkenteni, kiemelve, hogy a 2023 februárjában 15 százalékkal megemelt nyugdíjat és 15 százalékkal megemelt 13. havi nyugdíjat küldtek, továbbá a családtámogatások köre egy újabb intézkedéssel bővült, a gyermeket szülő nőknek 30 éves korukig nem kell személyi jövedelem adót fizetniük.
Orbán Viktor hangsúlyozta azt is, hogy amíg tart a szankciós politika, addig az inflációt felszámolni nem lehet, de a 2023-as év végére egy számjegyűre tudja visszavágni a kormány. Közölte, a bajt Brüsszel „szabadította ránk” az energiahordozókra kivetett szankciókkal.
A miniszterelnök szerint mindenért a szankciók a felelősek
A szankciók miatt emelkednek az energiaárak, ez drágítja a szállítást, a termelést, emiatt emelkednek az élelmiszerárak, a bolti árak és a szolgáltatások árai is – mondta, a helyzetet egy olyan dominóhoz hasonlítva, amit „Brüsszelben löktek meg és végigszalad egész Európán”.
Rámutatott továbbá, az olyan országot, mint Magyarország, amelynek nincs olaja, földgáza és az energia nagy részét importálnia kell, különösen megkínozza az infláció. Közölte, magas az ipari termelésünk, nincs saját energiaforrásunk, ezért nálunk az átlagosnál is nagyobb inflációhoz vezetnek a szankciós energiaárak és a letörésük is több időt vesz igénybe.
Végezetül kijelentette, igaz ugyan, hogy az inflációt csak Brüsszel szüntetheti meg, de a tagállamok azért mérsékelhetik. Közölte, az infláció letörése és a családok védelme érdekében eddig 20 intézkedést hozott a magyar kormány, tíz döntés a munkahelyeket, tíz pedig a családokat és a nyugdíjasokat védi.