Magyarország mostanra a világ hatodik legnagyobb akkumulátorexportőre lett
Az áhított világelsőség messze van, és nem is tűnik elérhetőnek, de van még előrelépés.
Kérdés, hogy milyen áron, ugyanis az akkumulátorgyárak környezetkárosító hatásai miatt hazánkban is egyre többen emelik fel a szavukat. Attól azonban még nem kell félni, hogy utolérjük Kínát.
Míg Magyarország a globális export 4,4%-áért felelt 2021-ben, addig az ázsiai nagyhatalom 35%-át hasította ki az akkutortának. Arányaiban nézve ugyanakkor ez a 4,4% is rengeteg, főleg úgy, hogy ezt lényegében 2015 óta sikerült elérni.
Braun Erik, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány külső senior elemzője az Info Rádiónak elmondta, hogy az előrelépés ugyan lehetséges, ám vannak gátjai is a gyártóegységek létrehozásának.
Ezek közül kétségkívül a legkérdőjelesebbek a környezetre gyakorolt hatások, illetve a jelenlegi technológiák magas energia- és vízigénye, ami meghaladja Magyarország kapacitásait.
Továbbá a munkaerőhiány is jelentős lehet az iparágban, lévén ez a szektor is inkább az előállításról szól, ami alacsony képzettségű munkaerőt kíván, alacsonyabb bérezésért. Az akkugyártás ugyanakkor a jóval nagyobb forrásokkal rendelkező Lengyelországban is hasonlóan dinamikusan fejlődik.