Ez a pókszerű robot megváltoztathatja a robotikát: íme a SPIDAR
A Tokiói Egyetem SPIDAR-ja egészen elképesztő képességekkel rendelkezik, s többek között képes bármilyen irányban mozogni.
Az Interesting Engineering mutatta be a Tokiói Egyetem legújabb fejlesztését, a SPIDAR-t, mely a „SpherIcally vectorable and Distributed rotors assisted Air-ground amphibious quadruped Robot” rövidítése.
A robotpók egy négylábú és kétéltű eszköz, mely multimodális mozgásképességgel rendelkezik, magyarul bármilyen irányba képes mozogni.
A SPIDAR 33 kilót nyom, mozgó végtagjain pedig szervókat alkalmaz, melyek ugyan könnyűek, ám nem elég erősek ahhoz, hogy önállóan is megálljanak. Mindez elég könnyűvé teszi a robotpókot ahhoz, hogy sugárhajtómű nélkül repüljön, de azt is jelenti, hogy a póknak folyamatosan „pattognia” kell ahhoz, hogy megőrizze függőleges helyzetét.
A robotpók különlegessége, hogy minden egyes végtagrésze képes bármilyen irányú mozgásra, sőt, képesek a végtagok körül „gurulni” is, illetve ahhoz képest merőlegesen forogni. Ezek az „ízületek” néhány apró szervóval dolgoznak, noha ez ez elsősorban a rendszer dinamikájának racionalizálására szolgál.
A robot mozgékonysága leginkább tolóerejétől függ, mintsem a szervóktól, mivel azok képtelenek lennének megtartani súlyát. A robot több mint kétszer annyi ideig képes járni, mint repülni, így a teljes repülési ideje kilenc perc. Ha kíváncsi vagy a robotpókra, az alábbi videón megcsodálhatod az új fejlesztést: