WHO: Több száz gyermek halt meg szennyezett gyógyszerek miatt
Az Egészségügyi Világszervezet sürgős és konkrét fellépésre szólított fel a gyermekek szennyezett gyógyszerekkel szembeni védelme érdekében.
A WHO állítása szerint tavaly számos olyan eset volt, amikor feltételezhetően szennyezett köhögés elleni szirupok kerültek forgalomba, de példaként említették azt is, hogy 2022-ben Gambiában, Indonéziában és Üzbegisztánban közel 300 gyermek halt meg akut vesebetegségben, mely halálesetek potenciálisan szennyezett gyógyszerekkel hozhatók összefüggésbe.
A szervezet mérései szerint egyes gyógyszerek és vény nélkül kapható köhögés elleni szirupok túl magas dietilén-glikol és etilénglikol-tartalommal rendelkeztek.
Mindez azért különösen problémás, mert, mint írják, oldószerként és fagyállóként használt anyagokról van szó, amelyeknek semmilyen körülmények között nem szabadna megjelenni a gyógyszerekben, mivel adott esetben már kis mennyiségben is halálosak lehetnek.
A WHO korábban konkrét termékek kapcsán is küldött már értesítést azok gyártóinak és forgalmazóinak, ám az érintett vállalatok egy része tagadta, hogy szennyezett gyógyszereket hoztak volna forgalomba, más részük pedig a folyamatban lévő vizsgálatokra hivatkozva tagadta meg a válaszadást.
A WHO most azt szeretné, ha az egészségügyi ellátási rendszer összes kulcsfontosságú szereplője komolyan venné a szennyezett gyógyszerek okozta veszélyt, a gyártókat pedig arra kérte, hogy a fokozott tesztelés mellett kizárólag megbízható, minősített beszállítóktól vásároljanak alapanyagot.