Közösen építené meg a NASA és a Boeing a jövő repülőgépét
A NASA és a Boeing célul tűzte ki egy olyan alacsony kibocsátású légi jármű megépítését, amely meghatározhatja a repülés jövőjét.
Az amerikai Boeing vállalat lesz a felelős a NASA-val közösen kifejlesztett repülőgép megépítéséért, melyet abban a reményben készítenek, hogy annak kialakítása és technológiája modellként szolgál majd a jövő légi közlekedése számára.
Az új modellel a NASA akár 30%-kal is csökkenteni szeretné a legelterjedtebbnek számító keskeny törzsű repülőgépek üzemanyag-fogyasztását és károsanyag-kibocsátását.
„Hajlamosak vagyunk úgy gondolni a NASA-ra, mint egy űrügynökségre, repülési ügynökségre, ám a NASA valójában egy éghajlati ügynökség is”, mondta Bill Nelson, az ügynökség igazgatója.
A fenntartható légi közlekedés új koncepciója
A Boeing közleményében kifejtette, hogy a repülőgép megépítésénél a meglévő járművek elemei mellett teljesen új fejlesztéseket is beépítenek majd.
„Az ultravékony, merevítőtámaszos szárnyak a maguk hosszabb fesztávolságával és nagyobb oldalarányával beépíthetővé teszik az olyan fejlett hajtóműrendszereket, amelyeket jelenleg az alacsony szárnyú repülőgép-konfigurációkban a szárny alatti hely hiánya korlátoz”, közölte a vállalat.
A fenntarthatóbb jövőért
A NASA azt reméli, hogy a konstrukció egy sor olyan technológiai fejlesztést fog tartalmazni, amelyek csökkentik az üzemanyag-fogyasztást és fenntarthatóbbá teszik a repülést, mindebből pedig idővel a kereskedelmi repülés is profitálhat majd.
Bill Nelson szerint a projekt forradalmasítani fogja a jelenleg leggyakrabban használt repülőtípust, egyben az Egyesült Államokat is közelebb hozza azon céljához, hogy 2050-re a légiközlekedési ágazat nulla károsanyag-kibocsátással működjön.