Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elemző: Európában valószínűleg intenzív dezinfláció lesz 2023-ban

Egy vezető makrogazdasági elemző osztotta meg, hogy a Nyugat nagy eséllyel már túl lehet az inflációs csúcson, de arról is beszélt, hogy mire számíthatunk idén Európában.

...svg content...Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor
Gazdaság
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Portfolio vezető makrogazdasági elemzője úgy véli, csak a következő hónapok során derül majd ki, hogy megállt-e a drágulás Európában: rámutatott, Németországban és az eurózónában, illetve az Egyesült Államokban is érzékelhető az infláció csökkenése, így nagy eséllyel már bekövetkezett a csúcs.

Mindez annak köszönhető, hogy ezen országokban alapvetően a költségsokk alapú infláció volt a magas, s ahogy ezek a költségek átgyűrűztek a fogyasztói árakba, az inflációnak sem volt már akkora felhajtóereje, mint például Magyarországon, ahol a forintgyengülés és a többletkereslet jóval erőteljesebb további tolóhatást fejtett ki. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Kockázatok és prognózisok

Az Infostart jelentése szerint Madár István ugyanakkor megjegyezte, eddig egyik nagyobb gazdaságban sem volt túl meggyőző ez a folyamat, mivel a maginflációs mutatók továbbra is emelkedőben vannak, így csak az energiaköltség-alapú tételek húzzák lefelé az inflációs mutatókat:

„Miután különösen a gázárak, de azzal párhuzamosan az áramárak is folyamatosan csökkennek Európában, az feltételezhető, hogy a kontinensen intenzív dezinfláció lesz 2023-ban, ami remények szerint előbb-utóbb a maginflációs mutatóban is megjelenik.”

A rövid távú kockázat az, hogy nem csökken a maginfláció, hosszabb távon pedig ugyanaz a kockázat, mint Magyarországon. Vagyis nem tudni, hogy ha az elszálló infláció enyhül az év végére, akkor vajon stagnálni fog-e, és folytatni kell-e az agresszív monetáris politikát.

A szakértő az élelmiszerárak kapcsán rámutatott, Nyugat-Európában eleve nem volt olyan durva infláció, mint Kelet-Közép-Európában, de Magyarország még az utóbbiak közül is kilóg. Mindez azzal függ össze, hogy Magyarországon brutálisan romlott a forint, míg a magyar élelmiszeripar hatékonysága nagyon gyenge, így amikor kihívás elé állítják, azonnal az áremeléshez nyúl, ezért jóval magasabb a drágulás mértéke nálunk, mint amilyen a nemzetközi átlag.