Varga Judit: Az Európai Parlament régóta távol áll az európai emberektől
Varga Judit igazságügyi miniszter a Magyar Nemzetnek adott hosszabb év végi interjújában természetesen az Európai Parlament munkájáról, illetve az azon belül kirobbant korrupciós botrányról is beszélt.
Egyre több és több minden kerül elő az Európai Parlamentben kirobbant korrupciós ügyről, ami több mindenre is árnyékot vet. Ezzel együtt rengeteg kérdést vet fel az EP-vel kapcsolatban, miközben többeket letartóztattak, házkutatásokat hajtottak végre.
A Magyar Nemzet az exkluzív interjújában feltette a kérdést Vargának, vajon ez a botrány mit mutat az unió működéséről. „Sajnos semmi jót. Az Európai Parlament (EP), amely eddig számtalanszor politikai zsarolóeszközként használt eljárásokat az intézményekkel és a tagállamokkal szemben, most morális válságba került.” – kezdte a válaszában az igazságügyi miniszter.
Varga hangsúlyozta, az Európai Parlament politikai vákuumba akarta taszítani a Bizottságot, de a magyar emberek is szóba kerültek. „Az az EP, amely politikai vákuumba akarta taszítani az Európai Bizottságot is. A magyar emberek az Európai Unió jövőjéről szóló gondolkodásban is komoly reformjavaslatokat fogalmaztak meg az EP intézmények között betöltött szerepével kapcsolatban.” – folytatta a Magyar Nemzet kérdésére.
Az Európai Parlament a kritikák kereszttűzében
Varga szerint az EP régóta távol áll az európai emberektől, illetve a mindennapi problémáktól. „Mindeközben a kontinensünkön egyre többen tartják úgy, hogy a testület demokratikus deficittől szenved, amely maga után von egyfajta legitimációs deficitet is. Az EP régóta távol áll az európai emberektől és mindennapi problémáiktól. Azt láthatjuk, hogy az elmúlt időszakban, az olyan válsághelyzetekben, mint a migráció, a Covid-járvány és a háború, vagy a magyar embereknek jogosan járó uniós pénzek kérdésében az EP mindig a probléma része volt a megoldás helyett.
„Ez a negatív spirál egyre komolyabb problémákat tár elénk. Nem véletlen, hogy a nyár folyamán a magyar Országgyűlés is határozati javaslatban fogalmazta meg, hogy az európai demokráciát ki kell vezetni abból a zsákutcából, ahová az EP kormányozta. A javaslat szerint az uniós képviselőket a nemzeti parlamenteknek kell delegálni, ezzel biztosítva a valódi politikai legitimitást, továbbá, hogy a tagállami kormányok és a nemzeti parlamentek is kezdeményezhessenek uniós jogalkotási eljárást.
Az igazságügyi miniszter azon a véleményen van, hogy az EP-nek mindenképpen változtatnia kell, és nemcsak hozzáállásban. „Az Európai Parlamentnek mindenképpen változnia kell. Hozzáállásban, szerepfelfogásban és legitimációs forrás tekintetében mindenképp. A nemrég elfogadott magyar jogszabályok jó példát mutathatnak Brüsszelben is. Reméljük, hogy az EP-ben is bevezetik majd a létező legszigorúbb transzparenciakövetelményeket és antikorrupciós szabályokat. Ezekre jó példa lehet a magyar szabályozás és a magyar vagyonnyilatkozati rendszer.”