Pénzügyminisztérium: decemberben módosítják a költségvetést
A tárca szerint a költségvetés továbbra is szem előtt tartja az elfogadott, legfontosabb irányvonalakat: a családok és a nyugdíjasok támogatását, Magyarország biztonságát, valamint a munkahelyek védelmét.
A pénzügyminiszter korábban már utalt rá, hogy dolgoznak a költségvetés módosításán, ezt most a tárca meg is erősítette a Világgazdaságnak, viszont már nem tehetik parlamenti keretek között, ugyanis az Országgyűlés szerdán befejezte az őszi ülésszakot, ezért a kormányrendeletet kell választani.
Orbán Viktor miniszterelnök is elmondta még szeptemberben, amikor megnyitotta beszédével a parlament őszi ülésszakát, hogy a költségvetés végső formáját decemberben alakítják ki, és amelyben új családtámogatási intézkedések is megjelennek majd.
Rendeleti úton módosíthatják a büdzsét
A PM megerősítette a lapnak küldött válaszában, hogy az átalakításra a megváltozott gazdasági helyzet miatt van szükség, ugyanis az elhúzódó háború és a brüsszeli szankciós politika egész Európa gazdaságát válságba taszította. Az alapjaiban megváltozott helyzett miatt van szükség a költségvetés módosítására, amelyet még ebben az évben meg fognak tenni.
A tárca hangsúlyozta, hogy a költségvetés továbbra is szem előtt tartja az elfogadott, legfontosabb irányvonalakat: a családok és a nyugdíjasok támogatását, Magyarország biztonságát, valamint a munkahelyek védelmét.
Az Országgyűlést elnöklő Lezsák Sándor szerdán lezárta az őszi ülésszakot, várhatóan csak szeptemberben folytatják a képviselők a munkát, tehát nem tudnak dönteni a költségvetésről, ezért a kormány, úgy tűnik, rendeletben fogja átírni azt. Erre az ukrajnai háború miatt hatályban lévő veszélyhelyzetben lehetősége is van.
A 2023-as költségvetési törvényt még nyáron szavazta meg a parlament. Ekkor a kormány a rezsi- és a honvédelem költségvetéseként hivatkozott rá, amely a következő számokat tartalmazta:
- 4,1 százalékos gazdasági növekedés,
- 3,5 százalékos GDP-arányos hiánycél,
- a bruttó hazai termék – a 2022 végén várható 76,1-ről – 73,8 százalékára csökkenő államadósság és
- 5,2 százalékos infláció.
A VG-nek a PM azt írta, hogy a gazdasági helyzet azóta nagyban megváltozott, ezért jelenleg 15 százalék körülire várják a jövő évi inflációt, míg a GDP-növekedés 1-1,5 százalék körül lehet.