Több módszerrel is drasztikusan csökkenthető az otthoni áramfogyasztás
Az elektromos kés, a kenyérszeletelő, a mikró és az elektromos fogkefe sokak szerint azon eszközök közé tartozik, amelyek valójában teljesen szükségtelenek vagy egyszerűen helyettesíthetők.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) és a GreenDependent Intézet közös tippjeivel drasztikusan csökkenthetjük az otthoni áramfogyasztást, ha pedig alaposan szétnézünk, akár arra is fény derülhet, hogy a kelleténél jóval több feleslegesnek tartott eszközzel rendelkezünk.
Az Eurostat adatai szerint a háztartásokban használt világítás és elektromos berendezések energiafogyasztása 2020-ban már 13,2 százalékára nőtt a teljes háztartási fogyasztásnak, holott ez az arány még csak 9,2 százalék volt 2016-ban.
Ez azt is jelentheti, hogy túl sok árammal működő gépet használunk otthon – a wifi-routertől, laptoptól, mobiloktól, tévétől kezdve a botmixeren, fagyasztón, hűtőn át egészen a lábmasszírozóig és a hajnyíróig -, amelyek pontos számát talán meg sem tudnánk mondani elsőre.
Ennek kapcsán az E.ON EnergiaKözösségek program résztvevői 2019 és 2022 között végeztek felméréseket, amelyekből kiderült, hogy a háztartási gépek átlag száma 28 gép/háztartás, de némely esetben 60-70, valamint 100 fölötti szám is kijött.
A 281 háztartás összesen 8499 gépet birtokolt, amelyek nagyrészét a megkérdezettek 47 százaléka egyáltalán nem használja, ha pedig jobban átgondolták volna a vásárlást, valószínűleg meg sem vették volna őket, emellett átlagosan közel harmadával több gépük van otthon, mint azt eredetileg gondolták.
Számos eszközt lehet könnyűszerrel helyettesíteni
A közvélemény-kutatásban résztvevők saját háztartásukra nézve összegyűjtötték, mik lennének azok az elektromos használati tárgyak, amelyek feleslegesek vagy könnyen helyettesíthetők, s itt az elektromos kés, a kenyérszeletelő, a mikró és az elektromos fogkefe merült fel legtöbbször.
A Magyar Nemzet szerint ezáltal a fogyasztáscsökkentés első lépése lehet, hogy minél jobban redukáljuk az elektromos eszközeinket, és csak a legfontosabb feladatokhoz használunk áramot, valamint energetikai szempontból hatékonyabb gépekre – pl. hűtő, mosógép – ruházunk be.
Ám mielőtt a csere mellett döntenénk, azt is érdemes mérlegelni, hogy valóban szükség van-e az adott eszközre, vagy tudjuk-e valamilyen szinten csökkenteni mellette az áramhasználatot (készenléti állapotok kiiktatása, ritkán használt gépek megosztása, javíttatás), illetve egy felújított gép beszerzésén is el lehet gondolkodni.