Madárinfluenza: tavaly óta 6,1 millió állat leölését rendelték el Hollandiában
A vírus egyik legfertőzőbb törzsét már 30 állattartó telepen észlelték szeptember óta, s minden jel arra utal, hogy a probléma egyre több helyen üti fel a fejét Európán belül.
Az MTI szerint a holland élelmiszerbiztosági hatóság csütörtökön arról számolt be, hogy a madárinfluenza egy rendkívül fertőző törzsének megjelenése miatt egy több mint 300 ezer állatot tartó baromfitelepet kell felszámolniuk dél-Hollandiában.
Sajnálatos módon ez nem az első eset, ugyanis a vírus egyik legfertőzőbb törzsét már 30 állattartó telepen észlelték szeptember óta, s minden jel arra utal, hogy a probléma egyre több helyen üti fel a fejét Európán belül.
A holland hatóságok a legújabb esettel együtt összesen 6,1 millió állat leölését rendelték el a vírus tavaly októberi megjelenése óta, a helyi sajtóforrások pedig azt állították, miszerint ez a legnagyobb kényszervágás azóta, hogy egy évvel ezelőtt megjelent a madárinfluenza az országban.
Az NL Times beszámolója alapján az érintett farm 3 kilométeres körzetében öt, 10 kilométeres sugarában pedig 128 csirketelep található, így a hatóságok további vizsgálatokat kezdeményeztek a területen, emellett járványvédelmi és állatszállítási korlátozásokat is életbe léptettek.
A 24.hu szerint az Európai Unió és az Egyesült Királyság egészét elnézve még drámaibb a helyzet, mivel az elmúlt évben nagyjából 48 millió madarat pusztítottak el az eddigi legnagyobb madárinfluenza-járvány miatt, s bár a vírus Európában emberre nem terjedt át, januárban mégis volt egy ilyen eset Délnyugat-Angliában.