Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
355,28 Ft
Euró
396,76 Ft
Font
475,11 Ft
Bitcoin
65,811 $

Újabb jel mutat a globális élelmiszerválság kialakulásának irányába

Az orosz-ukrán háború mellett az idei évi aszály is megtette negatív hatását.

...svg content...Fotó: 2022. szeptember 19-i légi felvétel egy vesszősátrakból álló szomáliai szükségtáborában az etióp határnál, a Gedo régióbeli Dollow város peremén. Szomália, Etiópia, Eritrea és Dzsibuti negyven éve nem tapasztalt aszállyal küzd, a három éve tartó szárazság miatt százezrek kényszerültek otthonuk elhagyására.„Afrika szarvának” országai fokozottan ki vannak téve az ukrajnai háború gazdasági hatásainak, különösen a gabonaszállítmányok akadozása miatt, mert az aszály sújtotta területeken hiányzik a háztáji haszonállatoknak szükséges takarmány-alapanyag is. Sok vízforrás kiapadt, emiatt mintegy 4,5 millióan szorulnak sürgős vízsegélyre. MTI/AP/Jerome Delay
Észak-Amerika

Szabó Kata

Szerkesztő

Az élelmiszerárak világméretű emelkedése mellett újabb probléma ütötte fel a fejét, ugyanis a világ egyik legnagyobb élelmiszertermelő országának számító Egyesült Államok búzaexport tekintetében az elmúlt 50 év legalacsonyabb szintjét éri el, ami aggodalmat kelthet a globális élelmiszerhiány miatt aggódók körében.

A Bloomberg havi jelentésében arról ír, hogy az amerikai mezőgazdasági minisztérium az amerikai búzaexportot mintegy 21 millió tonnára prognosztizálja idén. Ez 1,36 millió tonnával kevesebb, mint tavaly, egyben pedig azt is jelenti, hogy 1971 óta a legalacsonyabb szintre került az export mennyisége. Soron kívül Nagy bejelentést tett Kunhalmi Ágnes, de mi lesz az MSZP-vel?

A búzakészletek ugyan a vártnál magasabbnak bizonyultak, ám még mindig olyan alacsony szinten vannak, amilyet 2007 óta nem tapasztaltak, emellett a búzaexport várhatóan azért is csökken, mert a rendellenes éghajlati viszonyok, például az aszály miatt több helyen is csökkent a termés mennyisége.

Az amerikai gabona pótolhatja Ukrajna kiesését

Ezenkívül, mivel a gabona egyik fő vízi szállítási útvonalának számító Mississippi folyó vízszintje az aszály miatt csökkent, az exportraktárakba történő szállítás ideje megnőtt, és a költségek is emelkedtek. Ennek következtében az amerikai búza ára túl magas az exporthoz, és a tényleges kivitel is lassan halad – közölte az Bloomberg.

Az Egyesült Államokban a gabonatermesztés költségei is korábban nem látott mértékben emelkedtek, emiatt pedig csökkennek a világpiac azon várakozásai, melyek szerint az amerikai gabona képes lesz pótolni a világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna szállítási nehézségeit.

Egy másik jelentős élelmiszerexportőr, Kanada szintén küzd a gabonaexporttal, esetükben a gabonaszállításhoz szükséges vasúti teherkocsik hiánya okoz gondot. A piac figyelmét már korábban felkeltették a búzakészletek körüli gondok, ugyanis a világ élelmiszerárai rekordmagasságba szöktek Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója óta.
A most közzétett jelentés arra is rámutat, hogy a búza mellett a kukorica, a szójabab és a rizs exportkilátásai is borúsak.

Novák Katalin a 444 újságírójának: abszolút nem fair, amit csinál

Novák Katalin volt köztársasági elnök Budán járt, ahol egy kávézóban sétált oda hozzá a 444 munkatársa.

Magyar Péter mindenhonnan menesztené Orbán Balázst

A Tisza Párt vezetője rászállt Orbán Balázsra a nyilatkozatát követően, és gyakorlatilag minden munkahelyéről kirúgatná.

Nagy bejelentést tett Kunhalmi Ágnes, de mi lesz az MSZP-vel?

Kunhalmi Ágnes az Egyenes Beszéd című műsorban jelentette be, hogy nem indul újra, és az MSZP szombaton alapszabály-módosításra készül.