Újabb ballisztikus rakétát lőtt ki Észak-Korea, ez már a 19. indítás volt idén
Egy ideje nem volt aktív az elzárt ázsiai hatalom, de most ismét felhívták magukra a figyelmet egy újabb rakétateszttel.
A dél-koreai és japán tisztviselők arról számoltak be, hogy Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki a Koreai-félsziget keleti partjainál lévő vizekre. A rövid hatótávolságú rakétát helyi idő szerint vasárnap kora reggel lőtték ki Taechon térségéből.
Erről a dél-koreai vezérkari számolt be, ami miatt Dél-Korea és az USA hadserege teljes készültségi állapotot rendelt el és szorosan együttműködnek. A történteket jelentős proaktív akciónak minősítették, ami árt a Koreai-félsziget békéjének és biztonságának, valamint a nemzetközi közösségnek.
A CNN a cikkében arról ír, hogy a JCS azt mondja, a rakétaindítás egyértelműen megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát. A CNN számításai szerint ez már a 19. rakétaindítás volt Észak-Koreától 2022-ben, és ezelőtt augusztus 17-én történt hasonló.
A rakéta repülési távolsága mintegy 600 kilométer volt, a magassága pedig 60 kilométer. A rakéta körülbelül 5 Mach sebességgel haladt, de Dél-Korea és az Egyesült Államok hírszerzői jelenleg is elemzik a részleteket, hogy új információkat szerezzenek.
Helyi idő szerint 6 óra 52 perc körül küldték fel a rakétát, ami Japán kizárólagos gazdasági övezetén belül landolt. A japán védelmi miniszter szerint példátlan, hogy Észak-Korea idén 19 alkalommal indított rakétákat, mely aggodalomra ad okot.
Japán szerint mindezt nem lehet figyelmen kívül hagyni, mivel Észak-Korea sokat fejlődött a közelmúltban a nukleáris rakéták területén. Az USA viszont közölte, nincs szó közvetlen fenyegetésről a területét vagy a katonai személyzetét illetően a legutóbbi rakétaindítás miatt.
A japán parti őrség jelzést küldött a hajóknak, és azt tanácsolják nekik, hogy figyeljék az újabb információkat, és ha zuhanó tárgyakat látnak, ne közelítsék meg azokat, de adjanak jelentést róluk.
A rakétakilövés azt követően történt, hogy a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozó pénteken megérkezett Dél-Koreába, az ország délkeleti részén található kikötővárosba, Busanba. Várhatóan a két ország még ebben a hónapban közös hadgyakorlatot tart, miközben Kamala Harris amerikai alelnök várhatóan Japánba és Dél-Koreába látogat, így ennek is szólhatott Észak-Korea rakétakísérlete.