Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyre nagyobb gondot jelentenek a TikTokon terjedő álhírek

Egy jelentés szerint a keresések 20%-a már olyan találatokhoz vezet, melyek álhíreket terjesztenek.

...svg content...Fotó: Unsplash/Solen Feyissa
Külföld

Szabó Kata

Szerkesztő

Az utóbbi években a TikTok vált a legnépszerűbb közösségi platformmá, egy ideje pedig tartja is ezt az előkelő helyet. Gyerekeket és felnőtteket egyaránt vonz, és nagy hatással van az olyan iparágakra is, mint például a divat és a zene.

A nagy sikernek azonban gyakran árnyoldalai is vannak, és a TikTok esetében sincs ez másképp, ugyanis egy most közzétett jelentés szerint az alkalmazás keresési eredményeinek 20%-a téves információkat tartalmazó videókhoz vezet. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Amikor szembesítették mindezzel a vállalatot, a TikTok szóvivője mindössze annyit reagált, hogy az alkalmazás nem engedi, hogy hamis információk terjedjenek rajta, vagyis próbálta megnyugtatni az embereket.

A TikTok olyannyira népszerűvé vált az utóbbi években, hogy szórakoztató platformként bizonyos témák keresőmotorjaként is szolgálhat, amikor azonban a témák fontosabbá válnak, mint például politikai vagy orvosi kérdések, a problémák új megvilágításba kerülnek.

A NewsGuard jelentése szerint ugyanis a közösségi oldalon nagy mennyiségű komoly témákkal kapcsolatos félretájékoztatás található, méréseik alapján a keresési találatok 20%-a tartalmaz félretájékoztatást, ráadásul a platform formátuma és koncepciója lehetővé teszi a hamis tartalmak könnyed terjedését is.

A NewsGuard jelentéséhez vezető vizsgálat során 540 különböző videót vizsgáltak át a TikTokon. Az összes elemzett tartalom közül 105-ről derült ki, hogy hamis vagy félrevezető állításokat tartalmaz, ezek többnyire olyan témákhoz kapcsolódtak, mint az ukrajnai háború vagy épp a koronavírus elleni védőoltások.

A kutatók megjegyezték, hogy a TikTok felhasználói folyamatosan hamis és félrevezető állításokkal szembesülnek. A jelentés közzététele után a Mashable is megkereste a TikTokot, a platform szóvivője pedig válaszában elmondta, hogy a közösségi irányelvek világossá teszik, hogy a vállalat nem engedélyezi a káros félretájékoztatást, ami a tartalmak törléséhez vezethet.

Hozzátették, számos hiteles személlyel működnek együtt annak érdekében, hogy a fontos témákban hiteles tájékoztatást tudjanak nyújtani, illetve hangsúlyozták, hogy független tényellenőrzőkkel is kapcsolatban állnak, akik szintén a tartalom valódiságával és pontosságával foglalkoznak.