Vajon eljött az idő az 50 ezer forintos bankjegy bevezetésére?
Bár a gazdaság megérett rá, hogy az 50 ezres bankjegy legyen az új 20 ezres, ám az MNB szerint a modern időkben ez már szükségtelen.
Több mint húsz éve nem látott áremelkedés sújtja a magyar gazdaságot, egyes piaci elemzők pedig a 15 százalékos éves inflációt sem zárják ki, ezért a nemzeti bank akár úgy is dönthet, hogy a fizetési forgalom könnyítése érdekében új címletet bocsát ki a bankjegyek sorában.
A forint esetében jelenleg a 20 ezres a legnagyobb címlet, amit 2001-ben vezettek be, mivel a GDP 70 százalékos növekedésével és a növekvő készpénzforgalommal indokoltnak látták, hogy a tízezres címlet 1997-es bevezetését követően bővítsék a sorozatot.
Emellett az inflációs környezet is nagyban meghatározza egy új címlet kibocsátását, ha pedig az említett három tényezőt megvizsgáljuk, akkor nehéz más következtetésre jutni, mint hogy eljött az ideje egy új – 50 ezres – címlet bevezetésének.
Az eltelt 21 évben a forgalomban lévő készpénz megnyolcszorozódott (kicsivel több mint ezermilliárdról több mint 8300 milliárdra), a nominális GDP pedig a háromszorosára nőtt – derül ki a 24.hu beszámolójából.
Továbbá az 1990-es bázishoz mérten 2001-ben 682 százalékos volt a pénzromlás mértéke, 2021-ben pedig 1430 százalékos, ami azt jelenti, hogy a 20 ezres kibocsátásakor közel hétszeres volt a drágulás a kilencvenes évek legelejéhez képest, tavaly pedig már bő 14-szeres.
Ám a jegybank azzal érvel az új címlet bevezetése ellen, hogy időközben elterjedtek az elektronikus pénzügyi fizetési megoldások, ami indokolatlanná teszi a címletstruktúra megváltoztatását, a jelenlegi bankjegycímletek pedig megfelelően kielégítik a készpénzforgalmi igényeket.
Mindemellett úgy vélik, hogy az azonnali fizetési rendszer, illetve az elektronikus fizetési infrastruktúra megfelelő lehetőséget biztosít abban az esetben is, ha nagy értékű fizetések lebonyolítására van szükség hazánkban.