Megszenvedte az időjárást a hazai mezőgazdaság, silány lesz az idei termés
Már most, a betakarítás első szakaszában látható, hogy silány lesz az idei napraforgómag- és kukoricatermés, ez pedig veszteséges lesz a termelők számára.
Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) tanácsosa a Világgazdaságnak nyilatkozva osztotta meg, hogy a nyár derekán még úgy tűnt, hogy a búza, a repce, a kukorica és a napraforgó termelési költségei a 2021/2022-es szezonra jellemző 370-450 ezer forintos hektáronkénti árról 650 ezer környékére emelkednek, ám a helyzet azóta csak tovább romlott.
A nyáron betakarított termést jellemzően tárolni szokták a termelők, abban bizakodva, hogy idővel emelkedik az áruk, ám a kukorica és a napraforgó gyenge hozamai miatt a termelők is veszteséggel takaríthatják be terményeiket.
Az eddigi betakarítási adatok alapján a napraforgó hektáronként 1,5-2 tonna körüli átlagtermést hozott, de ennél jóval rosszabb eredmények is születtek.
Csősz Tibor úgy véli, a gazdálkodók többsége féltermésre számít idén. Ennél azonban még rosszabb a helyzet a kukorica esetében: arányaiban sokkal rosszabb a termés, főként az ország középső és keleti területein.
Jelenleg nincsenek rendelkezésre álló adatok arra vonatkozóan, hogy a bevetett terület hány százalékán döntöttek kényszersilózás mellett, ám az eddigi betakarítási adatok alapján 1-4 tonna közötti a termésátlag.