Óriási vita alakult ki a német parlamentben a költségvetési törvény miatt
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és az Alternatíva Németországért (AfD) keményen nekiment Olaf Scholz kancellárnak.
Németországban kiélesedett a feszültség a parlamenti pártok között, miután elkezdődött a vita a költségvetésről: a szociáldemokratákra, zöldekre és liberálisokra óriási nyomás nehezedik. Olaf Scholz kancellár nyitóbeszédében elmondta, hogy a gazdaság magabiztos lábakon áll, azonban ezzel a kijelentésében heves szócsatákat szült.
Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetség parlamenti frakciójának vezetője kétségbe vonta a kormány alkalmasságát arra, hogy Németországot biztonságosan átvezesse a válságon – írja a V4NA.
Merz úgy fogalmazott, hogy a kormánynak a gazdaságpolitikában is hiányzik “minden iránytű, minden képesség a politikai és stratégiai gondolkodásra”, és hozzátette, hogy a kormány csak segélyprogramokról hadovál, ahelyett hogy a problémák gyökeréig nyúlnának.
Véleménye szerint ugyanis a kormány energiahiányra és az emelkedő árakra adott válasza „a legkisebb közös nevezőn lévő kompromisszumok összevisszasága – ezek a válaszok messze nem elegendők a hatalmas kihívásokra, amelyekkel szembe kell néznie az országnak”.
A CDU/CSU frakcióvezetője arra a 65 milliárd eurós intézkedéscsomagra utalt, amelyet a kormánykoalíció a Bundestag költségvetési hetének elején terjesztett elő. Kiemelte, hogy természetes, hogy segíteni kell a háztartásokat és a vállalatokat ebben az időben, de nem úgy, ahogy azt a kormánykoalíció teszi.
„Ha azt akarjuk, hogy az árak csökkenjenek, akkor mindent meg kell tennünk az ellátási oldalon, hogy elegendő villamos energia, elegendő energia álljon rendelkezésre ebben az országban” – jelentette ki Merz.
Merz szerint Robert Habeck gazdasági miniszter döntése, miszerint a három atomerőműből csak kettőt tartanak tartalékban áprilisig, elérte “az irracionalitás olyan szintjét, amelyet már nem lehet leírni”, és hangsúlyozta, hogy ezek az atomerőművek a legmodernebbek és legbiztonságosabbak a világon, és tízmillió háztartást tudnának ellátni árammal.
Nem maradt csöndben Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali párt sem, Tino Chrupalla frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy Habeck „annyit tud a gazdaságról, mint egy vak a színekről”, és hozzátette, hogy a kormány céljai nem teljesültek az energiafordulat kapcsán, ezzel szemben most nem garantált az energiabiztonság, az árak robbanásszerűen emelkednek, és a magas adóterhek és energiaárak számos iparág halált okozhatják záros időn belül.
Chrupalla ezután azt is kijelentette, hogy az Olaf Scholz kancellár vezette kormány katasztrofális és megalomán külpolitikája is hozzájárul a nyomorhoz.
„Az Oroszország elleni messzemenő gazdasági szankciórendszerrel darabról darabra elszigeteljük magunkat!” – hívta fel a figyelmet.
Hozzátette, hogy „a gazdasági háború, amelyet a Zöldek gazdasági minisztere, Robert Habeck szít a szankciók alapján, Németországnak és polgárainknak árt, de Oroszországnak nem. A polgárok megkönnyebbülése tehát csak az AfD politikájával lehetséges – és ez mindenekelőtt azt jelenti: az Oroszország elleni gazdasági háború befejezése, az energetikai átállás befejezése!”.