Már a fegyverpénz sem érdekli a katonákat, akik a veszélyhelyzet miatt röghöz vannak kötve
Egyre komolyabb a zúgolódás a katonák körében, ugyanis a magyar hadsereg tagjai meghatározatlan ideig röghöz vannak kötve a háborús helyzetre hivatkozó veszélyhelyzet miatt, a koronavírus-járvány miatti intézkedésekkel együtt pedig már 3 éve nem tudnak szabadulni a katonaságtól.
A 24.hu emlékeztetett, a kormánypárti kétharmad és az újabb alaptörvény-módosítás lehetővé tette, hogy a kormány „szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófára” hivatkozva is elrendelhessen veszélyhelyzetet, melyet meg is tettek.
Habár korábban lehetett tudni, jelenleg rejtély, hogy meddig tart majd a különleges jogrend, ugyanis határozatlan időre lett elrendelve, ám a katonák addig nem léphetnek ki a hadseregből.
Egy, a neve elhallgatását kérő, honvédségi középvezető keserűen nyilatkozott a portálnak a helyzet kapcsán:
Hozzátette, rendkívüli módon frusztrálja, hogy az orosz-ukrán háború okán elrendelt intézkedés miatt nem élhet önrendelkezési jogával. Amikor arról kérdezték a honvédségi középvezetőt, hogy mi a helyzet az év elején kapott hathavi fegyverpénzzel, úgy fogalmazott, boldogan visszafizetné a teljes összeget, sőt, akár fizetésemeléséről is lemondana, csak engedjék el végre.
Igen beszédes a fenti reakció, hiszen a honvédségnél már 2020 áprilisa óta, vagyis lassan két és fél éve tart a felmondási tilalom, ugyanis egy akkor hozott kormányrendelet megtiltotta, hogy a különleges jogrendben a hivatalos állomány tagjai lemondjanak a szolgálati jogviszonyukról, ráadásul a szerződéses állomány tagjainak pedig hiába járt le a szerződésük, maradniuk kell és kizárólag közös megegyezéssel távozhatnak.
A portálnak nyilatkozó forrás kiemelte, „rendkívül ritka, hogy valakit elengednek, én magam is hiába kértem, a parancsnokom különösebb indoklás nélkül megtagadta”, hangsúlyozva, hogy ezzel egyértelműen a fluktuációt kívánják megállítani, ráadásul a veszélyhelyzetben megnövelték a szolgálatteljesítési kötelezettség idejét is, mely a heti 60 órát is elérheti.