Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az emelkedő árak miatt a szankciók ellenére is nyereséges lehet a Gazprom

Az orosz állami vállalat továbbra is szállít annyi földgázt Európába, hogy nyereséggel zárja az évet.

...svg content...Mallnow, 2022. július 11. Kompresszorállomás a Szibériából Európába földgázt szállító Yamal-vezeték németországi szakaszán, a lengyel határ mentén fekvõ Mallnowban 2022. július 11-én. Ezen a napon megkezdõdött az Oroszországból Németországba földgázt szállító csõvezeték, az Északi Áramlat 1 tervszerû leállítása a rendes évi karbantartási munkák elvégzéséhez, a Yamal-vezetéken pedig május óta nem érkezik földgáz, amikor a Gazprom orosz állami gázipari monopólium leállította a gázszállítást a tranzitországként is szolgáló Lengyelországba. MTI/EPA/Filip Singer
Európa
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

A Kreml a héten jelentette be, hogy addig tartja elzárva a Balti-tengeren át Európába földgázt szállító Északi-áramlat 1 gázvezetéket, amíg az Unió fel nem oldja a rájuk kivetett szankciókat. Így a Gazprom Ukrajnán és Törökországon keresztül napi 84 millió köbméter földgázt juttat Európába, szemben a tavalyi napi 480 millió köbméterrel.

A készletcsökkenés miatt azonban az átlagárak megtriplázódhatnak, így 85%-kal, százmilliárd dollárra nőhetnek az állami cég bevételei, legalábbis ezt mondta a Financial Timesnak Ron Smith, kőolaj- és földgázpiaci elemző. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Tavaly a Gazprom köbméterenként átlagosan 310 dollárért adta a földgázt Európának, azonban Smith becslései szerint 43%-os készletcsökkenés mellett akár az 1000 dollárt is meghaladhatja a köbméterenkénti ár: „A földgáz árában már kis mértékű készletcsökkenés is nagy áremelkedést indíthat el, ami a termelő számára megnöveli a bevételeket. Magyarán, a Gazprom azzal, hogy kevesebb földgázt szállít, nagy eséllyel többet fog keresni.”

Szergej Vakulenko független orosz elemző szerint a jelenlegi árakon a Gazprom kb. 250 millió eurót keres naponta. A legutolsó „zavartalan” piaci évben, a járvány és az ukrajnai invázió előtt, 2019-ben ez napi 290 millió euró volt.

A vállalat múlt héten kiadott közleménye szerint 41,75 milliárd dolláros profitot termeltek 2022 első felében, többet, mint 2021 egészében. Egyes elemzők szerint azonban az ár megugrása miatt arra kényszerülhetnek, hogy elégessék azon készleteket, amit nem tudnak értékesíteni a piacon.

Mivel az Unió egyre jobban próbálja magát függetleníteni az orosz földgáztól, más piacok felé kell fordulniuk. Az év első hét hónapjában 61%-kal több gázt exportáltak Kínába, mint tavaly, bár mennyiségben ez még mindig nem számít jelentősnek. Ami fontosabb azonban, hogy ezeket az üzleteket a héten kötött megegyezés szerint mostantól rubelben és jüanban fogják kötni.

A probléma az, hogy az eddig Európába szállított földgáz lelőhelyéhez új infrastruktúrát kell kiépíteni, ha más piacokra szeretnék azt exportálni (Kínába egy másik gázmezőről szállítanak). Ez pedig Greg Molnár, a Nemzetközi Energiaügynökség elemzője szerint azzal fenyeget, hogy Oroszország elveszítheti legnagyobb és legmegbízhatóbb piacát.