Még drágábbak lehetnek az étolajak az elkövetkező hónapokban
Az elmúlt időszakban jelentkező súlyos aszályok miatt drasztikusan visszaesett az olívabogyó-termés Európában, amely az olíva-, napraforgó- és repceolajak árát is az egekbe lökheti.
Az Európai Aszálymegfigyelő Intézet adatai szerint Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Portugália egyes részein rekordot döntött a hőmérséklet júliusban, amely a 40 Celsius-fokot is meghaladta, a helyzet azonban még tovább romlott augusztusban.
A nyár utolsó hónapjában a tikkasztó hőség és csapadékhiány miatt az Európai Unió területének csaknem kétharmada aszályos állapotba került, mindez pedig az olívaolaj-termelőket is súlyosan érintette, még ha a növény egyébként viszonylag jól is tűri a szárazságot.
Spanyolország a világ legnagyobb olívaolaj-termelője, amely tavaly a globális kínálat több mint kétötödét adta, valamint Görögország, Olaszország és Portugália is fontos szereplőknek számítanak, ám idén mindegyik országban jelentős visszaesést prognosztizálnak, amely az árakat is az egekbe lökheti.
Bár a fogyasztók már most többet fizetnek az olívaolajért – az EU-ban 14 százalékkal emelkedtek a kiskereskedelmi árak a júliusig tartó időszakban -, ám egyes termelők és felvásárlók szerint még nagyobb drágulás lesz az elkövetkező hónapokban, a termés minőségétől függetlenül.
A CNN Business beszámolója alapján az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma a múlt hónapban 14 százalékos visszaesést prognosztizált a globális termelésben, de a Mintec várakozásai szerint ez akár a 30 százalékot is elérheti.
Az Andalúziából származó spanyol extra szűz olívaolaj referencia termelői ára augusztus végén érte el az elmúlt öt év legmagasabb szintjét, amikor a 2020 augusztusi 2,19 euróról (873,5 forint) 3,93 euróra (1585 forint) ugrott kilogrammonként.
Az első jelentősebb drágulás 2021 elején volt, mert a vevők aggódtak, hogy a rossz időjárás miatt csökken a kínálat, majd az orosz-ukrán háború kirobbanása után ismét kilőttek az árak, amikor a régió napraforgóolaj-exportjának visszaesésekor a vevők olívaolajjal pótolták a készleteiket.
A beszállítók és a kiskereskedők közötti hosszútávú szerződések eddig megóvták a fogyasztókat a legsúlyosabb áremelkedésektől, azonban a szakértők úgy vélik, a következő négy hónapban jelentős drágulás várható, amikor a kiskereskedők megújítják ellátási megállapodásaikat.
A Napi.hu szerint a termelői árak akár 15 százalékkal is emelkedhetnek az augusztusi szintek fölé, s mivel a napraforgóolaj helyettesítő terméknek számít, várhatóan Magyarországon is drágulni fognak a legnépszerűbb étolajak.