Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Acélválság is kialakulóban van az energiaválság nyomán

Az európai rozsdamentes acélt előállító üzemek sorra állítják le a termelést az energiaárak elszállása miatt.

...svg content...A Tiangong International kínai fémipari vállalat acélgyára a Csiangszu tartománybeli Csencsiangban 2020. október 12-én. MTI/EPA/Alex Plavevski
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A rozsdamentes acél árai továbbra is problémásak az év utolsó negyedévére fordulva, miközben a nikkel ára továbbra is éppen a 2021-es átlag felett mozog, augusztus végén 21 320 dollárt kellett egymillió tonna nikkelért fizetni.

Mindkét adat arra utal, hogy a piac jelenleg nagyon óvatos, az eladók és a vásárlók is arra várnak, hogy mire készül a másik – írja az OilPrice.com. Megjegyzik azonban, hogy ez a fajta helyzet nagyon nem ideális. Soron kívül Forgács Gábor lánya elmondta, mi volt a színész végakarata

Az ipari szakértők alapvetően arra számítanak, hogy a hengerelt laposacél vásárlói alacsonyabb tranzakciós árakra számíthatnak az ősszel, mivel az ötvözeti felárak alacsonyak, a szolgáltatók közötti verseny pedig nagyobb lett.

A piac ráadásul egyre inkább szorul, az ellátási láncban ugyanis növekszenek a problémák, Európában pedig olyannyira, hogy több millió tonnányi acéltermelés eshet ki az előttünk álló időben, ennek pedig pusztító hatása lehet a gazdaságra.

A szakportál szerint augusztus végével egyre több beszámoló érkezett arról, hogy az európai rozsdamentes acélüzemek sorra zárnak be, vagy csökkentik termelési kapacitásukat, amelynek okozója az energiaválság.

A legtöbb közgazdász ugyan a télre fókuszál, de Putyin gázzsarolásának már megvannak a negatív hatásai, főként abban a formában, hogy Európában emiatt három millió tonnányi rozsdamentes acélkapacitás sodródott veszélybe.

A jelenleg emelkedő energiaárak mellett az európai üzemek egyre kevésbé tudják megengedni maguknak a puszta nyitvatartást is. Belgiumban már le is állítottak egy acélművet, Spanyolországban pedig 85 százalékkal csökkentették a termelést.

Ahogyan az AG Metal Miner is megjegyzi, minden szem most a legnagyobb európai acéltermelőkre szegeződik, de nekik is legalább akkora pénzügyi érdekük fűződik egy bezáráshoz vagy termeléscsökkentéshez, mint a nagyoknak.