Ötéves kötelező támogatást tenne kötelezővé Android és iOS operációs rendszerekhez az EU
A megjelent nyilvános javaslat elsősorban az androidos gyártóknak fájhat majd jobban.
Mindössze néhány nappal ezelőtt érkezett a hír, miszerint az EU 15 pótalkatrész gyártását tenné kötelezővé a készülékgyártók számára, máris itt az újabb javaslat, ugyanis az Európai Unió meg akarja változtatni az Android és iOS frissítésekre vonatkozó szabványt is.
Az Európai Parlament előterjesztésének szövege szerint minden egyes gyártónak legalább öt éven át kell szoftverfrissítéseket biztosítania a felhasználók számára. A szabály három éven át tartó Android vagy iOS verziófrissítéseket, és további két évnyi biztonsági frissítést ír elő.
Fontos részletszabály, hogy a gyártóknak az új rendszer bevezetését követően legfeljebb két hónapon belül biztonsági csomagot kell a készülékekre küldeniük. Az Apple gyakorlatilag kikezdhetetlen, ha a frissítésekről van szó, így semmi sem változik majd a vállalat számára, ezzel szemben a másik oldalon csak a Google és a Samsung támogatja ilyen hosszú ideig okostelefonjait – a koreai gyártó egyes modellekhez nem kevesebb, mint négy új operációs rendszer kiadását is ígéri.
Szintén érzékenyen érintheti a gyártókat, hogy az Európai Unió nem tesz különbséget a belépő szintű okostelefonok és a csúcsmodellek között, emiatt pedig sok gyártó kénytelen lesz frissítéseket kiadni a nagyon alap specifikációjú készülékekhez is.
A gyakorlatban ezen intézkedés arra késztetheti a gyártókat, hogy lemondjanak az egyszerűbb telefonok gyártásáról és eladásáról, és csak a középkategóriás valamint prémium modelleket helyezzék előtérbe.
A gyártók egyelőre nem foglaltak állást az újabb előterjesztés kapcsán, azt ugyanakkor az Apple és a Samsung képviselői is világossá tették, hogy a korábbi, pótalkatrészekre vonatkozó előírás egyáltalán nem tetszik nekik.Amennyiben a mostani előterjesztést jóváhagyják, az már az idei év végéig hatályba léphet, ám a szabályok csak 12 hónappal a bevezetésük után, vagyis 2023 végén lépnének életbe.