Elzárta az Északi Áramlatot Oroszország, újra rekordokat dönthet a földgáz ára
Az elemzők szerint az Északi Áramlat Oroszország általi leállítása már a héten rekordárakat eredményezhet a piacon, azonban a télhez közelítve még sokkal súlyosabb is lehet a helyzet.
Elemzők arra számítanak, hogy miután Oroszország elzárta a kulcsfontosságú Északi Áramlat-1 gázvezetéket Európa felé, a földgáz ára rekordmagasságokba emelkedhet – azután, hogy az elmúlt egy évben már túlesett egy 400%-os emelkedésen. Az oroszok olajszivárgásra hivatkozva zárták el a csapokat.
A Guardiannak Nathan Piper, az Investec befektetőcég olaj- és földgázipari elemzője azt mondta: „Rekordárakra számítunk szerte Európában a héten, az orosz gázkészletek hosszú távú korlátozásának hatásait be kell áraznia a piacnak. Az ár továbbra is ingatag marad.”
„Azonban ami igazán fontos és igazán aggasztó, hogy ez az egész nyáron történik. Ahogy télre fordulva a kereslet növekszik, még ennél is magasabb árakra lehet számítani.”
Európai politikai vezetők azzal vádolták Oroszországot, hogy energiatartalékukat is fegyverként használják az Ukrajna elleni háborúban, míg Moszkva a nyugati szankciókat és technikai problémákat okolja az ellátás megszakadásáért.
Az Északi Áramlat-1, mely a Balti-tenger alatt húzódik Németországig, az Oroszországból Európába szállított földgáz egyharmadát juttatja a kontinensre, de már a karbantartás miatti leállás előtt is csak 20%-on üzemelt a múlt héten elkezdett.
A földgáz ára miatt az egekbe szökő árak miatt több energiaigényes iparág, például a műtrágya- és alumíniumgyártás kapacitását csökkenteni kellett Európa-szerte és több kormány eurómilliárdos programokat indított a szegényebb háztartások megsegítésére.
Hogy a jelenlegi leállás milyen hatással lesz, az attól függhet, hogy mekkora sikerrel tudnak más forrásokból földgázt behozni Európába, mondta el Jacob Mendel, az Aurora Energy Research nyersanyagpiaci kutatója: „A kínálat egyre fogyóban és egyre nehezebb és nehezebb lesz minden csepp Oroszországból elmaradó földgázt pótolni.”