Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

100 millió éves föld alatti mikróbákat élesztettek újjá

Szinte sci-fi katasztrófafilmekbe illő események történtek nemrég a tudomány világában, ugyanis kutatók sikeresen feltámasztottak hosszú ideje a talaj mélyében nyugvó mikroorganizmusokat.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Szinte sci-fi katasztrófafilmekbe illő események történtek nemrég a tudomány világában, ugyanis kutatók sikeresen feltámasztottak hosszú ideje a talaj mélyében nyugvó mikroorganizmusokat.

Ezeket a mikróbákat a tengerfenék mélyebb rétegeiben találták, ahol már a dinoszauruszok kora óta nyugalmi állapotban tartózkodtak. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

Az üledékmintákat még 10 éve gyűjtötték be a Dél-csendes-ócéani-áramlat feltérképezése közben, amely Ausztrália és Dél-Amerika között található, és a szárazföldhöz viszonyított egyik legtávolabbi régiónak számít az egész Földön.

Itt a kutatók egy speciális eszköz segítségével 100 méterre fúrtak bele az óceánfenékbe, ami magában nagyjából 6 kilométerre van magától a víz felszínétől. Ez a terület mindez idáig kihaltnak bizonyult, hiszen néhány tápanyagon kívül nem sok minden állhat az élőlények rendelkezésére.

„A fő kérdésünk az volt, hogy létezhet-e az élet egy ennyire korlátolt, élettelen zónában. Ki szerettük volna deríteni, hogy táplálék nélkül meddig képesek túlélni ezen régió mikróbái.”

mondta Yuki Morono, a tanulmány főszerzője.

A kutatók minden egyes mintában rábukkantak az oxigén nyomaira, ami azt jelenti, hogy a létfontosságú elem több száz méter mélyen is képes volt beszivárogni az üledékbe.

Miután erre rájöttek, specifikus tápanyagokat adagoltak ezekbe a mintákba, hogy detektálhassák a mikroorganizmusok esetleges burjánzását. Meglepő módon sikerrel jártak, ugyanis nemcsak egy, hanem több fajhoz tartozó mikróbacsoportokat is azonosítottak, 99,1%-ukról pedig bebizonyosodott, hogy utoljára 101,5 millió évvel ezelőtt éltek aktív életet, amikor még megfelelő mennyiségű táplálékhoz jutottak.

Valószínűleg az évmilliók során „téli álomban” lévő apró élőlények evolúciója rendkívül lassan zajlott le, hiszen a fennmaradásukhoz pusztán az a minimális oxigénkoncentráció is elegendő volt, ami az alsóbb rétegekbe áthatolt.

Vannak természetesen idősebb létformák is, elég csak azokra a baktériumokra vagy gombaspórákra gondolni, amelyek 250 millió éve borostyánkövekbe vannak zárva, esetleg megemlíthetjük még a többsejtűeknél a szibériai permafrosztban talált 40 ezer éves férget, amelyet szintén sikerült a kutatóknak feléleszteniük.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/csernobili-gombak-vedhetik-meg-az-urhajosokat-a-kozmikus-sugaraktol/

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.