Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Oroszország szerint a Nemzetközi Űrállomás „veszélyes”, már tervezik is az orosz utódját

Oroszország csütörtökön közölte, meglátásuk szerint a Nemzetközi Űrállomás (ISS) „veszélyes”, ennek okán pedig már tervezik is sajátjukat.

...svg content...Fotó: NASA
Világűr
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Oroszország űrkutatási vezetője csütörtökön kijelentette, az elöregedő ISS „veszélyes”, és „alkalmatlan a célra”. Mint ismert, az orosz-ukrán háború nyomán kialakult feszültség ahhoz vezetett, hogy Oroszország bejelentette, ki akar lépni a nemzetközi projektből, most pedig egy új és saját űrállomás indítását tervezi.

Jurij Boriszov, a Roszkozmosz vezetője csütörtökön közölte, a most 24 éves űrállomáson „tömeges meghibásodások és elöregedett alkatrészek veszélyeztetik a legénység biztonságát” – e kijelentés pedig azt sugallja, hogy a diplomáciai kapcsolatok romlása ellenére is létező együttműködés egy nehezebb szakaszába lépett a felek közötti feszültség miatt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Mint ismert, miután Oroszország februárban lerohanta Ukrajnát, a Nyugat szankciók sorát vezette be Oroszország ellen, mely egyre inkább arra törekszik, hogy záros határidőn belül elhagyja az ISS-t, és egy saját űrállomást indítson.

Boriszov úgy fogalmazott, „az ISS technikailag túllépte az összes garancia időszakát”, hangsúlyozva, hogy meglátása szerint a Nemzetközi Űrállomás jelenleg „veszélyes”. A Roszkozmosz vezetője szerint a berendezések meghibásodásának „lavinaszerű folyamata kezdődik” az ISS-en.

A Reuters azt írja, Boriszov azt is közölte, hogy terveik szerint az új orosz űrállomás a sarkok körül fog keringeni a Föld körül, ezzel lehetővé téve, hogy új adatokat gyűjtsön a kozmikus sugárzásról.

Az ISS-t, vagyis a Nemzetközi Űrállomást 1998-ban indították útjára, 2000 novembere óta pedig folyamatosan tartózkodnak rajta, egy korábbi, amerikai-orosz partnerség keretében, melyben egyébként Kanada, Japán és 11 európai ország is részt vesz. Noha az orosz-ukrán háború teljesen felborította a jövőbeli terveket, a NASA ennek ellenére is szeretné fenntartani az ISS működését 2030-ig.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.