Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elemzés: az elmúlt 500 év legsúlyosabb aszálya várható Európában

A rendkívül meleg időjárás és a csapadékhiány miatt elpárolgó folyók jelensége még tovább fokozza az élelmiszer- és energiatermeléssel kapcsolatos félelmeket.

...svg content...Fotó: Drónnal készített légi felvétel a rendkívül alacsony vízállású Visztula folyóról Varsóban 2022. augusztus 24-én. A folyó vízszintje hamarosan eléri a valaha mért legalacsonyabbat. MTI/EPA/PAP/Andrzej Lange
Greenbox
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) előzetes elemzése alapján az elmúlt 500 év legsúlyosabb aszálya várható Európában, amely jelentős hatással lesz a gazdasági és emberi tevékenységekre.

A rendkívül meleg időjárás és a csapadékhiány következtében a folyók elkezdtek kiszáradni, amely még tovább fokozza az élelmiszer- és energiatermeléssel kapcsolatos félelmeket egy olyan időszakban, amikor Oroszország ukrajnai inváziója miatt már így is az egekbe szöktek az árak. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az Európai Aszálymegfigyelő Intézet (EDO) augusztus elején arról számolt be, miszerint Európa nagyjából kétharmadát súlyos mértékben érintette az aszály, ami azt jelenti, hogy a talaj kiszáradt, a növényzet pedig „a stressz jeleit mutatja”.

Az egymást érő negatív hatások miatt jelentősen csökkentek a nyári terméshozamok, amely a becslések szerint a szemes kukoricánál 16, a szójababnál 15, a napraforgónál pedig 12 százalékos elmaradást jelent az előző öt év átlagához képest.

A szokásosnál melegebb és szárazabb időjárási körülmények várhatóan novemberig fennmaradnak, ha azonban a következő hetekben nem fog nagy mennyiségben esni az eső, feltehetően még tovább süllyednek a már így is alacsony vízszintek – írta a CNBC.

Az ilyen jellegű problémák azonban még gyakoribbá válhatnak a jövőben, amennyiben nem sikerül drasztikus mértékben megtorpanásra kényszeríteni az éghajlatváltozást, amelynek gazdasági hatása minden bizonnyal „sokrétű” lesz.