Európai bírók perelték be a Tanácsot a lengyel helyreállítási terv miatt
Négy európai bírákat reprezentáló szervezet is beperelte az Európai Unió Tanácsát, miután jóváhagyták Lengyelország helyreállítási tervét a jogállamisági aggodalmak ellenére.
A Politico beszámolója szerint a bírákat képviselő csoport azt állítja, a Tanács úgy hagyta jóvá a lengyelek „Helyreállítás és Ellenállás” nevű tervét, hogy nem vette figyelembe az Európai Unió Bíróságának ítéleteit, ez pedig a lengyel és európai igazságszolgáltatást is sérti.
Júniusban a Tanács végül beadta a derekát és beleegyezett abba, hogy jóváhagyja a Lengyelországnak járó eurómilliárdokat a járványügyi uniós alapból, ám csak úgy, ha a lengyelek több jelentős reformot is végrehajtanak.
Az egyik ilyen reform természetesen az igazságszolgáltatásra vonatkozik, amely már régi vitapont Varsó és az Európai Unió között. Lengyelország ebbe beleegyezett és bár még egy eurócentet sem kaptak, a helyreállítási tervük miatt már kitört a botrány.
A Tanácsot perelő négy szervezet szerint a helyreállítási terv céljai meglehetősen problematikusak, szerintük ugyanis nem tartalmaztak kellő garanciákat a bírók függetlenségének védelmére vonatkozóan, ráadásul az Európai Unió Bíróságának javaslatait sem vették figyelembe.
A szervezetek szerint a Bíróság egyértelműen kimondta, hogy minden egyes olyan lengyel bírát, akit jogellenes fegyelmi eljárások keretében távolítottak el, egyszerre kell visszaállítani pozíciójába, miközben az elfogadott terv szerint csak egy olyan eljárás lesz, aminek bizonytalan a kimenetele.
A szervezetek célja elsősorban, hogy Lengyelország egészen addig ne kapja meg a helyreállítási alap pénzeit, ameddig nem tartják be a Bíróság döntését. Kijelentették, hogy a bírói függetlenség szent és sérthetetlen, ezért ebből nem szabad engedni.