Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tanulmány: fennáll a veszély, hogy a 21. század legsúlyosabb élelmiszerválsága előtt állunk

Az egymást érő negatív hatások következtében széles körű problémák jöhetnek, ám a megfelelő időben hozott intézkedésekkel a legrosszabb kimenetel is elkerülhető.

...svg content...Fotó: Az orosz védelmi minisztérium által riportereknek szervezett túrán készített képen búzaföld a dél-ukrajnai Mariupol térségében 2022. július 13-án. Az orosz hadsereg május 20-án foglalta el teljesen Mariupolt. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Külföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A McKinsey Global Institute legfrissebb tanulmányából kiderül, miszerint az ukrajnai háború, az éghajlatváltozás és a világjárvány olyan logisztikai korlátokat generál, amelyek 2023 végére akár 60 millió tonnás gabonahiányt is okozhatnak.

A gabona ára először 2020-ban emelkedett meg jelentősen, amikor a pandémia hatásai a globális logisztikai láncokat is negatívan érintették, majd az aszály és az ukrajnai háború még tovább súlyosbította a helyzetet. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Idén mintegy 18-22 millió tonnával kevesebb gabonát exportáltak Ukrajnából és Oroszországból, amely a háború folytatódásával még tovább csökkenhet, emellett a műtrágya kapcsán jelentkező áremelkedés és áruhiány is gondot okoz.

Emiatt egyes országok arra kényszerülhetnek, hogy saját gazdaságuk megóvása érdekében visszaszorítsák az exportot, az egymást érő negatív hatások következtében pedig fennáll a veszély, hogy a 21. század eddigi legsúlyosabb élelmiszerválsága áll előttünk.

A becslések szerint 2023 végén akár 60 millió tonnára rúghat a gabonahiány, amely 250 millió ember (a világ népességének 3 százaléka) éves táplálékbevitelének elvesztését jelentené, ez pedig globális szinten is széles körű problémákat okozna.

Mindez hosszú távon elszálló inflációhoz, gyengébb költségvetési erőhöz, politikai instabilitáshoz, erőszakhoz és alultápláltsághoz vezethet, azonban a legrosszabb kimenetel is elkerülhető, ha megfelelő intézkedéseket hozunk mielőbb – írta a Helsinki Times.

Ehhez a fekete-tengeri logisztikai útvonal feloldására és kockázatmentesítésére, a kereskedelmi korlátozások csökkentésére, a meglévő gabonatartalékok felhasználására, valamint a leginkább érintett területek és lakosság számára nyújtott pénzügyi támogatásra van szükség.