Kutatók most először tanulmányozták a „túlélés minden törvényét megszegő” sétáló cápát
Igen, jól olvastad a címet, a tudósok egy sétáló cápát tanulmányoztak.
A szemfoltos bambuszcápa egy újonnan vizsgált faj, mely a tudósok leírása szerint a „túlélés minden törvényét megszegi”, hiszen képes arra, hogy testét rángatva, lapát alakú uszonyait csapkodva előretolja magát, akár a vízben, akár szárazföldön.
A mindössze egy méter hosszú szemfoltos bambuszcápára – tudományos nevén hemiscyllium ocellatum – a Nagy-korallzátony déli részén bukkantak rá, majd a Floridai Atlanti Egyetem, a James Cook Egyetem és az ausztráliai Macquaire Egyetem szakértői is alaposan megvizsgálták az állatot.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy miként változott a cápa úszási és járási képessége a korai fejlődés során, ezen információk ugyanis támpontokat adhatnak arra vonatkozóan, hogy ezek a tengeri lények hogyan lesznek képesek megbirkózni az éghajlatváltozás negatív hatásaival.
Tudósok szerint a szemfoltos bambuszcápák vízből ki- és beuszó képessége kulcsfontosságú lehet számukra az egyre nagyobb kihívást jelentő környezeti körülményekre adott válaszukban, ám egyelőre nem tudni, hogy a fejlődés korai szakaszában milyen úszási és járási képességekkel rendelkeznek.
Az Independent által is szemlézett vizsgálatok eredményei azonban megcáfolták a kutatók korábbi feltételezéseit, mivel úgy vélték, hogy több tényező is befolyásolhatja a cápák mozgási képességeit, ám kiderült, hogy a testalkatbeli és életkori különbségektől függetlenül is képesek a sétára.