Európai gázárak: a szakértő szerint télen bármi megeshet, „a határ a csillagos ég”
Elmondása szerint jelenleg nem létezik olyan, hogy „ésszerű plafon”, ha pedig fizikai hiány lép fel, a szabályozó hatóságok nélkül sokszorosára nőhetnek a gázárak.
Egyes szakértők szerint Európában a gáz azonnali ára (spot price) akár 5000 dollárra is emelkedhet 1000 köbméterenként télen, ha a szokásosnál jóval hidegebb lesz, emiatt a tározókban lévő mennyiség is gyorsabban fogyhat.
Ronald Smith, a BCS Global Markets munkatársa elmondta, az említett összegnél magasabbra is rúghatnak az árak, ugyanis nincs olyan alternatív üzemanyag, amely bármelyik árszinten „beugorhatna” egyfajta helyettesítőként.
Bár egy ilyen helyzetet átmenetinek gondol, vagyis az árak 1-2 napon belül visszaesnének a csúcsról (mint például az európai gázárak 2018-as megugrásánál), rövid távon azonban bármi megeshet, „a határ a csillagos ég”.
Aleksey Grivach, a Nemzeti Energiabiztonsági Alap gázproblémákért felelős főigazgató-helyettese elmagyarázta, jelenleg nem létezik olyan, hogy „ésszerű plafon”, ha pedig fizikai hiány lép fel, a szabályozó hatóságok nélkül sokszorosára nőhetnek a gázárak.
Az Energiafejlesztési Központ elemzői úgy vélik, a fűtési szezon beindulásával az árnövekedés újabb fordulója jöhet el októberben, ám a következő két hétben piaci korrekcióra számítanak, így szeptemberben 2000 dollár körülire kell csökkennie a gázáraknak – írta a TASS.
A 2021-2022-es fűtési szezonban 1000 köbméterenként körülbelül 1100 dollárba került a gáz, a csúcsot pedig márciusban érte el, amikor 1500-ra nőtt, amelyet a júliusi árak 20 százalékkal haladtak meg, majd augusztusban már magasan 2200 dollár felett alakult az átlagár, ezzel további emelkedést sejtetve.
A Finam munkatársa, Alexander Potavin azonban másképp látja, állítása szerint a magas gázár már most is hatással van a keresletre, ami a fogyasztás csökkenését eredményezte, ezáltal valószínűnek tartja, hogy a téli gázárak nem lesznek magasabbak 1500 dollárnál.