Törökország szerint Ukrajnának vissza kell kapnia a Krímet, ha megállapodik Oroszországgal
A 2014-es népszavazás eredményét – amely során a lakosság többsége az elszakadás mellett döntött – sem Ukrajna, sem az Egyesült Államok, sem pedig az Európai Unió nem ismeri el.
Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő a CNN-nek adott szerdai interjújában elmondta, a Krímnek ismét ukrán területté kell válnia, ha Oroszország és Ukrajna között megfelelő megállapodás születik.
A TRT török televízió szerint kifejtette, hogy a Krím orosz annektálása nem törvényes, Törökország álláspontja pedig 2014 óta nem változott ebben a kérdésben, ezért „minden megkötendő megállapodásnak ez legyen az alapja”.
A Krím és Szevasztopol 2014. március 11-én fogadta el a függetlenségi nyilatkozatot, néhány nappal később, március 16-án pedig népszavazást tartottak, amely során a krímiek 96,77 százaléka, valamint a szevasztopoli szavazók 95,6 százaléka támogatta a terület Oroszországhoz csatolását.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2014. március 18-án írta alá az újraegyesítési szerződéseket, Ukrajna, az Egyesült Államok és az Európai Unió azonban azóta sem hajlandó elismerni a Krím függetlenségét, illetve a félsziget Oroszországhoz tartozását – olvasható a TASS cikkében.
Eközben Recep Tayyiip Erdogan török vezető is kijelentette kedden, hogy „a Krím visszaadása Ukrajnának – amely az ország elválaszthatatlan része – a nemzetközi jog alapvető követelménye”.