Japán nagy hatótávolságú rakétákat telepítene Kína ellen
A II. világháború után a vesztes ország úgy határozott, hadseregét csak önvédelmi célokra használja, most azonban olyan fegyverek bevetését fontolgatja, amelyek külföldi célpontokat is elérhetnek.
Helyi sajtóértesülések szerint Japán bővíti rakétaarzenálját, hogy megpróbálja megszüntetni a fennálló „rakétaszakadékot” Kínával szemben, amely mintegy 300 tengeri és 1 900 szárazföldi rakétával rendelkezik.
A Yomiuri című lap szerint Japán 1 000 nagy hatótávolságú cirkálórakéta bevetését fontolgatja, hogy növelje ellentámadási képességét Kínával szemben. A legfeljebb 5 500 kilométer hatótávolságú lövedékeket főleg a Nansei-szigeteken és Kyushuban helyeznék el.
Japán néhány éve kezdett dolgozni azon, hogy növelje rakétaképességeit Kína és Észak-Korea fenyegetéseivel szemben. A potenciális japán készletről szóló jelentés azután készült, hogy Kína hadgyakorlatot tartott a Tajvan környéki vizeken és légtérben, miután Nancy Pelosi, az Egyesült Államok házelnöke meglátogatta a szigetet.
Japán azt is tervezi, hogy továbbfejleszti a szárazföldi önvédelmi erők által épített 12-es típusú föld-hajó rakétáját, hogy az képes legyen több mint 1 000 kilométerre lévő objektumok eltalálására is.
A hajókkal vagy repülőgépekkel indítható fegyvereket főleg a déli Nansei-szigetek körül helyeznék el, ahonnan el tudnák érni Észak-Korea és Kína part menti területeit is – közölte a South China Morning Post.
Háborúellenes alkotmánya alapján Japán csak önvédelmi célokra használhatja hadseregét, az elmúlt élvekben azonban növelte katonai kiadásait és határozattabb stratégiára váltott, mindeddig azonban tartózkodott olyan nagy hatótávolságú rakéták bevetésétől, amelyek külföldi célpontokat is elérhetnek.