Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szaúd-Arábia kormányát kritizálta tweetjeiben, 34 év börtönre ítélték a nőt

A nő emberi jogi aktivista és egyben egyetemi hallgató is, most pedig az egyetem jelezte, hogy mélységesen aggódik a nő miatt, akit nyaralása közben tartóztattak le, majd ítéltek 34 év börtönbüntetésre Szaúd-Arábiában.

...svg content...A szaúdi királyi udvar által 2022. május 16-án közreadott képen Mohamed bin Szalmán bin Abdel-Azíz szaúd-arábiai trónörökös (k) elhagyja a Fejszál Királyi Kórházat Dzsiddában május 15-én. A 86 éves uralkodó több mint egy hetet töltött a kórházban különbözõ vizsgálatok és kezelések miatt. MTI/EPA/Szaúdi királyi udvar/Bandar Algalud
Közel-Kelet
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Leedsi Egyetem mélységes aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyik hallgatóját 34 év börtönre ítélték Szaúd-Ariábiában, amiért kormánykritikus tweeteket osztott meg. A 34 éves, kétgyermekes anya, Salma al-Shehab, aki egyébként maga is szaúdi állampolgár, épp az országban nyaralt, amikor a hatóságok letartóztatták, miután utazása előtt kritikus hangvételű tweeteket osztott meg.

Emberi jogi csoportok rámutattak, a rendkívül szigorú ítélettel a kormány csak azt éri el, hogy alátámasztja azon feltételezéseket, miszerint a nők jogait még mindig sárba tiporják az országban, a helyzet pedig egyre csak romlik. A bíróságon ugyanis a „közrend megzavarása” miatt ítélték el a nőt, iletve, amiért „hamis pletykákat terjesztett” a „disszidensek segítésére”. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ez a valaha volt leghosszabb börtönbüntetés, amit egy békés aktivistára szabtak ki az országban, ami nem is olyan meglepő, hiszen Mohamed bin Szalmán koronaherceg öt évvel ezelőtt hadjáratot indított a másképp gondolkodók ellen. Shehab a szunnita muzulmánok lakta szaúdi síita kisebbség tagja, Instagram-fiókjának leírása szerint pedig dentálhigiénikusként és egészségügyi oktatóként dolgozik, s a Leddsi Egyetemen folytatja PhD tanulmányait.

A 2700 követővel rendelkező Twitter-fiókja 2021. január 12. óta nem frissült, a hírek szerint ugyanis 2021. január 15-én vették őrizetbe Szaúd-Arábiában. 2020 decemberében azonban olyan tweeteket tett közzé, melyekben kérte, hogy vezessenek be reformokat az országban, továbbá neves aktivisták, klerikusok és más értelmiségiek szabadon bocsátását követelte.

Az amerikai székhelyű The Freedom House emberi jogi csoport és az ALQST brit csoport azonban a BBC-vel megosztotta, eredetileg hat év börtönre ítélték a nőt, ám tavaly év végén valamiért bűnösnek találták az ország „terrorizmusellenes és kiberbűnözés elleni törvényeinek megsértésében”.

Végül idén augusztus 9-én egy fellebbviteli bíróság 34 évre növelte büntetését, és 34 évre szóló utazási tilalommal is kiegészítette az új ítéletet, mely csak a szabadon bocsátása után kezdődik meg. Egy emberi jogi aktivista a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, „visszataszító”, amit Szaúd-Arábia művel, mondván, az ország azzal dicsekszik a világ előtt, hogy komolyan veszi a nők jogait, ez az ítélet azonban egyértelművé tette, hogy a helyzet a valóságban csak rosszabbodik.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.