Kilenc év után véget ért a gaói misszió, a francia hadsereg kivonult Maliból
A francia vezérkari főnök hétfőn bejelentette, az utolsó francia katonák is elhagyták az afrikai országot.
A francia vezérkari főnök hétfőn jelentette be, hogy kilenc év után véget ért a Barkhane-művelet, melynek keretében a francia hadsereg kilenc éven át tartózkodott az afrikai ország gaói bázisán.
A francia fegyveres erők csaknem egy évtizeden át támogatták Mali kormányát a felkelők ellen, ám Emmanuel Macron francia elnök úgy határozott, hogy visszavonja a hadsereget az afrikai országból, miután Franciaország és a mali junta összetűzésbe keveredett a 2020 augusztusában történt hatalomátvétel után.
A hivatalos közleményben, melyet a France24 is szemlézett, azt írják, hétfőn párizsi idő szerint 13 órakor a Barkhane-műveletben résztvevő, még Mali területén tartózkodó utolsó francia katonák is elhagyták a gaói bázist.
Miután 2020 augusztusában a mali junta átvette a hatalmat az országban, hirtelen jelentősen megugrott a Száhel-övezetben a dzsihadisták által elkövetett erőszakos cselekmények száma, ennek okán pedig megszakadt a kapcsolat Franicaország és Mali között, mire a franciák februárban megkezdték csapataik kivonását az országból.
Az ACLED nevű nem kormányzati szervezet adatai, valamint az AFP összesítése szerint az év eleje óta több mint 2000 civilt gyilkoltak meg a dzsihadisták Maliban, Nigerben és Burkina Fasóban, a francia hadsereg teljes kivonulásával pedig nagy valószínűséggel a helyzet csak tovább fog romlani.