Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,37 Ft
Euró
385,46 Ft
Font
448,58 Ft
Bitcoin
61,480 $

Klímapolitikai Intézet: az elmúlt években kevesebb fát vágtunk ki, a kormány új intézkedése nem veszélyezteti erdeinket

Mint ismert, a kormány az energia-vészhelyzet megoldásának érdekében enyhítette a fakitermelés szabályait, ám a friss rendelet felkorbácsolta az indulatokat a lakosság körében.

...svg content...Fotó: Unsplash/ Jamie Morris A kép illusztráció.
Gazdaság

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, az Európában kialakult energiaválságra való tekintettel a kormány enyhített a fakitermelés szabályain, a Magyar Közlönyben megjelent új rendelet alapján tehát már nem kell figyelembe venni az erdő védelméről szóló és az erdőgazdálkodásról szóló törvényben foglalt korlátozásokat.

Noha az erdészek szerint jelenleg is mintegy egymillió köbméter fa hiányzik a hazai piacról, a Klímapolitikai Intézet legfrissebb írásában arról tájékoztatott, hogy az elmúlt években messze nem használtuk ki a magyar erdők nyújtotta tűzifa potenciált, azaz nem termeltük ki azt a mennyiséget, amit a fenntartható erdőgazdálkodás mellett is nyugodtan megtehettünk volna. Soron kívül Dobrev Klára feltette a kérdést: Magyar Péter fél tőle?

Nagy István, az Agrárminisztérium tárcavezetője szombaton közzétett közleményében kijelentette, az erdőgazdálkodás fontos része az energia-vészhelyzet megoldásának, ezért a kormány a tűzifa biztosítása érdekében enyhítette a fakitermelés szabályait. Elmondása szerint a fa kitermelése továbbra sem jár erdőirtással, nem csökkenti az erdőterületet, és nem rontja az erdők természeti állapotát sem.

Ezt megerősítve, Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége tiszteletbeli elnöke, Luzsi József azt nyilatkozta a napokban, hogy:

„Magyarország erdeinek faanyaga (összesen nagyjából 400 millió köbméter) évente 13 millió köbméterrel növekszik, így a fenntarthatóság és erdeink ’újratermelődésének’ veszélyeztetése nélkül hozzávetőleg ennyi a maximális fakitermelési lehetősége. Ezzel szemben az előző tíz évben évente átlagosan csak 7,5 millió köbméter fát termeltünk ki erdeinkből, ennek köszönhetően pedig minden évben nagyjából 5 millió köbméterrel növekedett erdeink fakészlete.”

A veszélyhelyzet ideje alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges eltérő szabályok alkalmazásáról szóló 287/2022. (VIII. 4.) Kormány rendelet alkotói ismerve a fenti adatokat úgy ítélték meg, hogy ennek a rövid távú veszélyhelyzeti intézkedés nem fog maradandó károkat okozni erdeinkben.

Ennek ellenére a WWF rendkívül aggályosnak tartja a kormány intézkedését, s kijelentették, „ilyen döntésre évtizedek óta nem volt példa hazánkban”. A Greenpeace is hasonló állásponton van, s szintén azt emelték ki az intézkedés kapcsán, hogy az ökológiai és klímaválság kellős közepén egyáltalán nem szabadna őshonos fákat, pl. alföldi tölgyeseket, bükköt vagy a folyóinkat kísérő ligeterdőket kivágni, hiszen ezek azok a fák, melyek valamennyire élhetővé teszik az országot.

A KSH adatai szerint Magyarországon még mindig a szilárd tüzelő (tűzifa, pellet, biobrikett, lignit, szén) a második leggyakrabban használt tüzelőanyag a háztartásokban a földgáz után – ez közel négymillió embert jelent. A szilárd tüzelő használata természetesen a kistelepüléseken a legelterjedtebb, itt a háztartások háromnegyede használja. Az erdőgazdálkodók szerint folyamatos a fakitermelés, nem tartják vissza a készleteket, ám mivel ugrásszerűen megnőtt a kereslet, azt egyelőre nem tudják lekövetni.

A Klímapolitikai Intézet azonban tájékoztatásképpen közölte, hogy a kitermelést továbbra is felelős szakemberek és mérnökök fogják végezni az erdők állapotának legnagyobb védelmével, hozzátéve, hogy az erdőkben található letermelhető faanyag az ország nyersanyagkészletét képezi.

Hosszabb távon komoly negatív következményei lehetnek annak, ha sokat ül a gyerek

A gyerekkori sok ülés a szív megnagyobbodásához vezet, ami növeli a szív-és érrendszeri betegségek és az ezzel kapcsolatos halálozás kockázatát.

Elgázolt egy embert a vonat Zalaszentiván és Zalaegerszeg között

Újabb vonatgázolás történt a magyar vasútvonalon, ezúttal Zalaszentiván és Zalaegerszeg között, ahol helyszínelés zajlik.

Dobrev Klára feltette a kérdést: Magyar Péter fél tőle?

Dobrev Klára nem tartja kizártnak, hogy Magyar Péter fél tőle, és nem úgy tűnik, hogy a két párt között lesz valaha együttműködés, hiába ellenzékiek.