A Pentagon elismerte, korábban nem nyilvános módon is szállítottak rakétákat Ukrajnának
Egyes értesülések alapján a HARM fegyvereket az 1 milliárd dolláros katonai segélycsomag részeként szállították le.
A Pentagon hétfőn bejelentette, miszerint az Egyesült Államok korábban radarelhárító rakétákat küldött Ukrajnának, amelyek célja az orosz radarrendszerek célbavétele volt, ezzel pedig a védelmi minisztérium először ismerte el, hogy nem nyilvános módon nyújtottak támogatást az országnak.
Colin Kahl, a védelmi tárca politikai ügyekért felelős államtitkára egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az USA „egy bizonyos számú” rakétát juttatott el Ukrajnába, azt azonban nem pontosította, mennyiről van szó, illetve mikor szállították le azokat.
Egy védelmi tisztviselő elmondása alapján AGM-88-as HARM (nagy sebességű, sugárzás elleni rakéta) fegyverekről van szó, amelyeket a Raytheon gyártott le, hatótávolságuk pedig a 30 mérföldet is meghaladja.
A rakéták az orosz légvédelmi radarrendszerek, például az S-400-asok célba vételére használhatók, amelyek alapvetően egy komplex, több járműből álló fegyverrendszert alkotnak, a rajta elhelyezett rakétaindítók pedig 250 kilométeres lőtávolsággal rendelkeznek.
Kahl szerint az elmúlt időszakban rengeteget tettek annak érdekében, hogy Ukrajna meglévő légiereje „hatékonyabb és ellenállóbb” legyen, ezt pedig az Amerika által biztosított, 1 milliárd dolláros fegyvercsomag is alátámasztja, amelyet Ukrajna részére adtak át.
A segélycsomag többek között nagy mozgékonyságú HIMARS tüzérségi rakéta-sorozatvetőket és M777-es páncéltörő ágyúkat tartalmazott, emellett feltételezhető, hogy a HARM fegyverek is ezen a listán szerepeltek – derül ki a CNN beszámolójából.
Bár Ukrajna részéről ez utóbbi esetében még nem érkezett megerősítés, azonban egyes értesülések alapján nemrégiben egy HARM rakéta maradványait találták meg, amely egy ukrajnai orosz állást talált el.