Ukrán politikai elemző: „Oroszország nukleáris katasztrófával fenyegeti Ukrajnát és az EU-t”
Véleménye szerint az oroszok megfékezéséhez arra van szükség, hogy országukat teljesen elszigeteljék a civilizált világtól, amíg rá nem kényszerülnek, hogy ismét kövessék a nemzetközi szabályokat.
Roman Rukomeda ukrán politikai elemző legújabb beszámolójában arról írt, miszerint a Grúzia elleni 2008-as orosz agressziónak, valamint az Ukrajnával szembeni 2014-es háború kezdetének „tanulságait” sem a NATO, sem az EU nem vonta le.
Majd arra utalt, „a büntetlenül maradt gonosz mindig visszatér, hogy még nagyobb bűnt kövessen el”, amelyet az idén februárban kirobbant orosz-ukrán háború, a 21. század eddigi leghatalmasabb katonai konfliktusa is alátámaszt.
Elmondása szerint Oroszország most Európa legnagyobb atomerőművére, a zaporizssjai üzemre jelent veszélyt, miután márciusban sikeresen elfoglalták, az ottani tevékenységeik pedig emberek millióinak halálával fenyegetnek, ezért szigorú ellenválaszra van szükség.
Rukomeda kifejtette, Oroszországot teljesen el kell szigetelni a civilizált világtól, s mindaddig nem lehet tárgyalásokat kezdeményezni vele, amíg rá nem kényszerül, hogy ismét kövesse a nemzetközi szabályokat – írta az Euractiv.
Az atomerőműben dolgozó ukrán személyzet tagjai nemrégiben arról tettek jelentést, miszerint az orosz terroristák rendszeresen indítanak támadásokat az üzemmel szemben, ehhez pedig gránátokat és bombákat is bevetnek.
Kiemelték, hogy ennek következtében a berendezések egy része megrongálódott, amely rövid időn belül vészhelyzetet okozhat, valamint egy orosz tábornok azt állította, hogy teljesen aláaknázták az üzemet, így bármikor, akár egy pillanat alatt felrobbanthatják.
A politikai elemző szerint jelenleg az USA, a NATO és Európa számára az a legnagyobb kérdés, hogyan állíthatják meg korunk egyik legnagyobb nukleáris fenyegetését, amelyhez véleménye szerint minden rendelkezésre álló eszközt be kell vetni.
Az általa tett konklúzió alapján az ukrajnai háború megmutatta, hogy az állampolgárok védelmét szolgáló nemzetközi szervezetek különböző okokból „használhatatlanok és tehetetlenek”, ezért mélyrehatóan meg kell őket reformálni, vagy újakra cserélni.
Úgy véli, ez csak Oroszország katonai veresége és bűnhődése után következhet be, s bár az ukrán társadalom belefáradt a háborúba, mostanra mindannyian megértették, hogy már csak egy út maradt: „harcolni a győzelemig vagy a végsőkig”.