Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

AFP: így indíthat Kína inváziót Tajvan ellen

A neves francia hírügynökség, az AFP újabb beszámolót közölt a Tajvan körüli kínai hadgyakorlatról, amely felvázolt egy potenciális inváziós forgatókönyvet.

...svg content...Hajó a délkelet-kínai Fucsien tartományban fekvõ Pingtan partjai elõtt 2022. augusztus 5-én. A szárazföldi Kínának Pingtan a legközelebbi pontja Tajvanhoz, amely a Tajvani-szoros túloldalán, innen 68 tengeri mérföld távolságra terül el. A Tajvant magáénak tekintõ Kína szuverenitása megsértésének tekinti Nancy Pelosi amerikai képviselõházi elnök augusztus 3-i tajvani látogatását, és válaszul több hadgyakorlatot kezdett a sziget körül, amelyek egy része benyúlik a tajvani vizekre is. MTI/AP
Ázsia
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az AFP beszámolója szerint ugyanis Kína a hadgyakorlat keretében hadihajókkal vette körbe a demokratikus önkormányzatisággal rendelkező szigetet, amely a hírügynökség szerint rámutat, hogy így indulhat meg az invázió.

A hírügynökség megfigyelése szerint egy katonai hadjárat első lépése az lehet, hogy a szigetet körbeveszik hadihajókkal, elvágva őket ezzel a külvilággal, majd innen indíthatják meg a partra szállást és az azt követő szárazföldi hadműveletet. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Mint írják, Peking ezen felül gazdasági szankciókat is kivetett Tajvanra, valamint nyomást helyezett a nemzetközi partnerekre az ügyben. Szakértők szerint ezzel egyértelműen az a cél, hogy Tajvant még inkább izolálják és felborítsák a status quo-t a szorosnál.

A kínai hadsereg az elmúlt napokban grandiózus hadgyakorlatot tartott Tajvan keleti felénél, ami stratégiailag rendkívül fontos terület a szigetország katonai erejének, mert innen érkezhetnek potenciális amerikai támogatások – legyen szó emberről vagy felszerelésről.

Az AFP konklúziója szerint ez egyértelműen baljós üzenetet küldött, hogy a kínai hadsereg képes lehet körbezárni és blokád alá vonni az egész sziget, ami a katonai hajók és repülők ki- és bejárását teljesen ellehetetlenítheti.

A hírügynökség ugyanakkor megjegyzi, hogy ez nem érte meglepetésként az elemzőket, mivel régóta azt spekulálták, hogy ez lehet a legfőbb kínai stratégia arra az esetre, ha katonai konfliktussá eszkalálódna a helyzet.