Év végén érhet mélypontra a gazdaság, januárban pedig újabb rezsiemelés jöhet
Bár az idei évre még kétszeres bővülést jelez előre hazánkra az Európai Bizottság, újabb kritikus időszak közeleg, ami elől Magyarország sem menekülhet.
A „lakossági piaci ár” még csak most kúszott be a köztudatba, a K&H Bank vezetője, Németh Dávid azonban arról beszélt a Világgazdaságnak, elképzelhető, hogy még koránt sincs vége a rezsiemelésnek, „jelentős kilengésekre kell számítani” ugyanis a közeljövőben.
Az elmúlt két és fél év komoly nehézségeket tartogatott a szolgáltató szektor, a turizmus és feldolgozóipar számára, amelyeknek küzdenie kellett a talpon maradásért, most azonban ismét kritikus időszak közeleg, különösen, ha a belső kereslet is csökken a költségvetési kiigazítások miatt.
Németh Dávid jövőre legfeljebb 1 százalék körüli GDP-növekedésre számít, a gazdasági mélypont pedig szerinte év végén vagy jövő év elején éri el az országot; ez a számítás azonban nem veszi figyelembe az energiaválságot, amelynek súlyosbodása újabb rezsiemeléshez vezethet januárban.
Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója szerint a következő években a fogyasztás sokkal racionálisabbá válhat, a visszaesés azonban idén még nem érezteti hatását, az Európai Bizottság kétszeres bővülés jelez előre hazánknak az eurozóna átlagához képest.
Németh szerint nem lesz könnyű megállítani a pénzromlást, a jegybankok ugyanis sokáig nem vették elég komolyan a problémát, és még mindig abban hisznek, hogy az infláció nem fog elszállni.
A növekedés szempontjából ő maga a munkaerőpiacot tartja a legfontosabbnak; amennyiben nem őri meg feszességét, a lakossági fogyasztás sem bővül érdemben, így jó eséllyel a mostaninál jóval alacsonyabb növekedési pályára lehet számítani a következő években.