Történelmi csúcsot döntött meg az infláció az euróövezetben júliusban
Újabb történelmi csúcson vagyunk túl: míg júniusban 8,6 százalék, júliusban 8,9 százalékra ugrott az infláció mértéke az euróövezetben.
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint összesen 10, a közös valutát használó államban jelent meg a kétszámjegyű érték: Belgium, Észtország, Görögország, Spanyolország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Hollandia, Szlovénia és Szlovákia. Az Eurostat legfrissebb adatai kifejezetten baljósak a blokk gazdaságának jövője kapcsán, mely rendre lassul, ezzel növelve a recesszió valószínűségét.
A legtöbb országban júliusban is emelkedtek az árak, ennek egyik oka pedig az orosz-ukrán háború nyomán a globális energiapiacokon kialakult egyre súlyosbodó zavarok voltak, s bár nem is gondolná az ember, hogy van összefüggés, de: a gázárak drasztikus emelkedése negatív hatással van például a gyümölcsök és a zöldségek árának alakulására is.
A mindennapos termékek és szolgáltatások ára is emelkedett: a globális élelmiszerválság, a Kína által bevezetett szigorú járványügyi intézkedések, valamint az ellátási láncok zavarai mind hozzájárultak az euróövezetben tomboló inflációhoz. Míg júniusban 8,6 százalék, júliusban 8,9 százalékra ugrott az infláció mértéke az euróövezetben.
Fontos szót ejteni a maginflációról is, mely egyetlen ingadozó tételt sem jegyez, éppen ezért sokkal pontosabban képes megmutatni a fogyasztók tényleges vásárlóerejét: a maginfláció júliusban 4 százalékra rúgott, ami megdöbbentően magas, sőt, érdekesség, hogy az euró bevezetése óta (!) a legmagasabb értéknek számít, ez pedig komoly probléma.