Nagy bajban a magyar kacsaállomány a madárinfluenza miatt
A madárinfluenza a hazai kacsaállomány nagy részét elvitte, ráadásul a szakértők további visszaesésre számítanak.
Május végéig összesen 12 százalékkal csökkent Magyarországon a baromfihús-előállítás az egy évvel korábbihoz képest – mondta el a VG érdeklődésére Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) igazgatója.
Hozzátette, hogy élősúlyban számolva a csirkénél viszonylag szerény, 3,3 százalékos volt a csökkenés, a pulykánál ugyanakkor szintén minimális, 2 százalékos mértékben nőtt a produktum, de a víziszárnyasoknál már nagymértékű visszaesést mértek. Ez a hízott libánál 38 százalékos volt, a hízott kacsa esetében pedig egészen extrém módon a tavalyi termelés háromnegyede esett ki.
A pecsenyekacsa esetében szintén drasztikus a visszaesés, 40 százalékos, mindez pedig annak köszönhető, hogy a kacsaállományt közvetlenül és közvetetten is jobban érintette a járvány.
Viszont nem csak ez az ok, termeléscsökkentést okozott az is, hogy a termelési költségek jelentősen növekedtek, azokat viszont a kereskedelem nagyon sokszor csak később ismerte el. A BTT adatai alapján a felvásárlási árak képtelenek voltak olyan ütemben növekedni, mint a költségek.
A lap szerint nagy kérdés, hogy lesz-e elegendő elérhető takarmány-alapanyag, ugyanis az aszály miatt az alföldi megyékben nem tudott idén kimagasló mennyiségű gabona teremni, ez pedig a baromfitermelésben is bizonytalanságot jelent.
„Ezt az árspirálhatást nem lehet megjósolni” – mondta a BTT igazgatója. Befolyásolja a piacot az is, hogy várhatóan jelentős arányban zárnak be baromfinevelő telepek, és az is nagy kérdés, hogy a megváltozott környezetben mennyien adják vissza nyertes telepfejlesztési pályázataikat.
Ahogyan azt sem lehet megjósolni, hogy a fogyasztáscsökkenéssel mi lesz, bár valószínű, hogy a fogyasztók az olcsóbb termékeket részesítik előnyben. Csorbai Attila szerint elképzelhető, hogy az értékesítés elmozdul az egész csirke irányába.
Nyugat-Európában már csökkent a fogyasztás, az alacsonyabb fogyasztási szint következtében pedig a kereskedelem elkezdte visszafogni a megrendelt mennyiségeket, és elindult a készletfelhalmozás. Ez pedig részben többletköltséget jelent, de az is a következménye, hogy a készletek lefelé nyomják az árakat, ami pedig európai szinten is komoly problémákat okoz – teszik hozzá.
Bár a szakemberek nem mernek jósolni, Csorbai Attila szerint biztos, hogy az olcsóbbat fogják keresni a fogyasztók.