Egy csepp víz sem maradt a budapesti Merzse-mocsárban
Az utolsó cseppig kiszáradt a budapesti Merzse-mocsár, s úgy tűnik, hogy az aszályos időszak még egy ideig tartani fog.
A Merzse-fan, a fővárosi védettségű vizes-mocsaras területtel foglalkozó tematikus Facebook-oldal számolt be arról, hogy egy csepp víz sem maradt Budapest utolsó mocsarában, sőt, még az odavezető csatornákban sem, a helyszínen készült fotókon pedig mindössze egy kis területen látható zöld növényzet.
A képeken látható rozsdabarna színű növényzet korábban a víz alatt volt, ám ahogy a víz eltűnt, a vízi növények is teljesen kiszáradtak, annak ellenére, hogy 2019 telén egészen a mocsarat körbeölelő erdő széléig is kiöntött a víz.
Korábban közel 200 madárfajnak adott otthont a mocsár, ám kiterjedési területe ma mindössze töredéke a 40 évvel ezelőttinek, sőt, a XIX. század közepén még teljesen egybefüggő volt a vízterület, s a legmélyebb részén 4,5 méteres volt a vízszint. A Merzse-mocsár egy úgynevezett „természetes tölcsérben” alakult ki, magyarul minden oldaláról dombos terület veszi körül, s korábban több forrás is táplálta a mocsarat.
Erősen kérdéses, hogy mi lesz a mocsárral, ugyanis az Ecser irányából érkező forrásokat idővel betömegelték, sőt, a mocsár Ecser felőli részén a Lidl és a Jysk épített az elmúlt években logisztikai központot, ezzel elvágva a vadállomány vonulási útját az Alföld irányából – írja a Magyar Hang.