Orbán Viktor szerint 2030 lesz az év, ami fordulópontot hozhat a világpolitikában, erre gyúrunk
A kormányfő a recesszióról beszélt Tusványoson, és a 2030 körüli időszak jelentőségéről.
Recesszió – így kell elegánsan mondani, ha jelezni akarjuk, hogy a gazdaság teljesítménye kisebb lesz, mint korábban – mondta Orbán Viktor Tusnádfürdőn.
A forint miatt is problémás a helyzet, de még az a kérdés is itt van, hogy kisebb lesz-e a gazdaság teljesítménye jövőre, mint idén. Azonban majdnem mindenhol Európában visszaesés lesz – ez politikai destabiilizációt okoz majd a miniszterelnök szerint.
Ezért nagy dilemmával kell szembenézni: van egy globális recesszió, lehetséges-e a globális kivétel. Szerint igen, ezért a cél az a következő évben, hogy Magyarország lokális kivétel legyen.
Bár Orbán Viktor szeretné egyben látni a következő négy évet, mégis kétszer két évben kell gondolkodnia, ugyanis két év múlva amerikai elnökválasztást tartanak. (Véleménye szerint ekkor lesz először lehetőség a békére.)
Ezért két külön terv kell a következő négy év két időszakára, de egy biztos, a kulcsszó: kimaradni. Kimaradni a háborúból, a migrációból, a „genderbolondériából”, a globális minimumadóból és az általános európai recesszióból.
Elmondta azonban, hogy jó hír, hogy 2010-ben sikerült, 2020-ban is sikerült a koronavírus-járvány alatt, sőt, minden válságból erősebben jöttünk ki, mint ahogy belementünk.
Fontos, hogy a siker érdekében az új helyzetben minden fontos szereplővel új megállapodás kell. Az Európai Unióval megállapodást kell kötni a pénzekről, de új megegyezés kell az oroszokkal, a kínaiakkal, de még az amerikaiakkal is – bár a republikánusokkal könnyebb lehet, mint a demokratákkal a miniszterelnök szerint.
Hozzátette, hogy bár már 2024-re vissza lehet kapaszkodni, 2030-ra gyúrunk. Ez a legfontosabb horizont-időhatára, ekkora felhalmozódnak a nyugati világ problémái.
Orbán Viktor ugyanis úgy véli, hogy ekkor lesz egy nagyon komoly válság az Egyesült Államokban. Ennek kapcsán nem mulasztotta el, hogy ajánlja George Friedman Vihar a csend előtt című könyvét, amelyben a szerző kifejti, hogy az amerikai kihívások 2030 környékén hágnak a tetőpontjukra.
De Európa sem maradhat ki, ugyanis az eurózóna is válsággal néz szembe, azért, mert a déli országok eladósodnak, az északiak pedig nem fognak helyettük fizetni.
Ráadásul ott vannak a közép-európai országok, akik erre az időre érik el azt, hogy nettó befizetők legyenek. Aki pedig fizet, az rendeli a zenét. Közép-Európa pedig már nem fogja eltűrni, hogy úgy bánjanak vele, ahogy most – mindez új helyzetet teremt.
A miniszterelnök megnevezte a célt: 2030 körül kell csúcsformában lennünk. Akkor kell majd az erő: diplomáciai, katonai, gazdasági és szellemi erő.