Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nemzetközi Valutaalap: Az orosz gáz hiánya recesszióba sodorná Magyarországot

Az alap szerint számos országban okozna gazdasági visszaesést, ha az orosz elnök nem indítja újra a szállítást, hazánk pedig a legsérülékenyebb országok között szerepel.

...svg content...Fotó: Illusztráció | Twenty20
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra figyelmeztet, hogy az orosz gázellátás teljes leállítása akár 6 százalékkal is csökkentené a legsebezhetőbb EU-országok GDP-jét, recesszióba süllyesztve Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot, de Olaszországot, Németországot és Ausztriát is súlyosan érintené a szállítmányok elapadása.

Vlagyimir Putyin orosz elnök éves rutin karbantartásra hivatkozva továbbra is zárva tartja az Északi Áramlat 1 vezetéket, az IMF szerint pedig Európának nincs átfogó terve, hogyan birkózzon meg a gázhiány és az energiaárak növekedésének következményeivel. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

„A példa nélküli teljes leállás aggodalmakat szül a gázhiánnyal, a még magasabb árakkal és ezek gazdasági hatásaival kapcsolatban. Bár a politikai döntéshozók gyorsan lépnek, nincs tervük a károk kezelésére és minimalizálásra”

– áll az IMF blogbejegyzésében.

Az illetékesek azt is hozzátették, Közép- és Kelet-Európa leginkább érintett országaiban fennáll annak veszélye, hogy akár 40 százalékos hiány lesz a gázfogyasztásban, és a bruttó hazai termék akár 6 százalékkal is csökkenhet – olvasható a The Guardian cikkében.

Szerintük a hatások mérsékelhetők alternatív ellátások és energiaforrások biztosításával, valamint energiamegtakarításra ösztönzéssel, amennyiben a kormányok megvédik a sérülékeny háztartásokat, és kiterjesztik a szolidaritási megállapodásokat a gáz országok közötti megosztására is.

Bár Európa energiainfrastruktúrája és globális ellátása eddig megbirkózott azzal, hogy az elmúlt év alatt 60 százalékkal csökkent az orosz gáz mennyisége, az IMF azonban hangsúlyozta, nagy az esélye, hogy a Kreml az energiaellátást fegyverként használva reagál a nyugati szankciókra.

A gázszállítmányok teljes leállása csaknem 3 százalékos visszaesést jelentene az EU gazdasági teljesítményére nézve a következő 12 hónap során, és bár egyes országok kevésbé éreznék meg – például Svédország, Dánia és Görögország -, a nagy mértékben orosz gázra támaszkodó Olaszország azonban 5 százalékos csapást szenvedne el.

Az IMF blogbejegyzése szerint az uniós kormányoknak törekedniük kell az LNG-piacokról és alternatív forrásokból történő ellátás biztosítására, kezelniük kell a gázimport és -elosztás szűk keresztmetszeteit, stratégiát kell kidolgozniuk az ellátás vészhelyzetben történő megosztására, ösztönözniük kell az energiatakarékosságot, védelmezniük kell a kiszolgáltatott háztartásokat, és „intelligens” gázosztási programokat kell kidolgozniuk.