Elítélték a CIA történetének legszemtelenebb adatlopásával vádolt alkalmazottat
A férfi bosszúból olyan hírszerzési eszközöket szivárogtatott ki, amelyeket terrorszervezetek és más fenyegetések ellen vetettek be, a nyilvánosságra kerülésük után azonban használhatatlanná váltak.
A szövetségi bíróság minden vádpontban bűnösnek találta a CIA volt alkalmazottját, Joshua Schultét, akit az ügynökség történelmének legnagyobb adatszivárogtatásáért tartalak felelősnek. Schulte ellen 2019-ban indult eljárás, amiért adatokat adott át a WikiLeaksnek, a bíróság pedig honvédelmi adatok gyűjtése és továbbítása, valamint a nyomozás és az esküdtszéki eljárás akadályozása miatt ítélte el.
A férfi számítástechnikai mérnökként dolgozott a CIA Kiberintelligencia Központjában, ahol olyan kibereszközöket hozott létre, amelyek észrevétlenül adatokat tudtak lopni a számítógépekről – olvasható a CNN cikkében.
Damian Williams ügyész elmondta, Schulte hozzáfért az ország legértékesebb hírszerzési kibereszközeihez, amelyeket terrorszervezetek és más fenyegetések ellen vetettek be világszerte.
Az ügy egészen 2015 nyaráig nyúlik vissza, amikor Schulte összeveszett a vezetőséggel és egy munkatársával, ami odáig fajult, hogy távoltartási végzést is kért a kolléga ellen; az esetet követően mindkettőjüket áthelyezték.
A nyomozás szerint a vita azért robbant ki, mert a CIA egy vállalkozót akart megbízni egy olyan eszköz megépítésével, mint amilyet Schulte is létrehozott. Egy évvel ezután a férfi kibereszközöket és forráskódokat lopott munkahelyén, amelyeket átadott a WikiLeaksnek, majd megpróbálta eltüntetni a maga után hagyott nyomokat a rendszerben.
A WikiLeaks sajtóközleményt adott ki, amely szerint az adatokat egy névtelen forrás szolgáltatta, aki politikai kérdéseket akart felvetni, különösen a CIA hackereszközeivel és hatáskörének túllépésével kapcsolatban.
Schulte állítólag a CIA és FBI nyomozóinak is hazudott, hogy elfedje nyomait, 2017-ben azonban letartóztatták gyermekpornográfia vádjával. Hónapokkal később emeltek ellene vádat az adatszivárogtatás miatt.
Az ügyész szerint Schulte tisztában volt vele, hogy bosszúja fenyegetést jelent a nemzet biztonságára nézve, valamint pusztító hatással lesz a hírszerző közösségre; úgy fogalmazott, a férfit „az amerikai történelem egyik legszemtelenebb és legkárosabb kémcselekményéért ítélték el”.