Minden jel arra mutat, hamarosan még többet költhetünk a boltokban
Ősztől többet fizetünk a villanyért és gázért, de a kata módosítása is újabb áremelkedést okoz, egyesek szerint pedig a tarthatatlannak minősített benzinárstop lehet a következő, ami újabb csapást mér a családokra.
A Magyar Nemzeti Bankot is meglepetésként érhette a kormány szerdai bejelentése a rezsicsökkentés korlátozásáról, hiszen még a múlt hónapban is maradandó elemnek tűnt, szemben a kivezethető árstopokkal – derült ki a Blokkk elemzéséből.
Augusztus 1-től akár 200 milliárd is kieshet a fogyasztásból a rezsicsökkentést érintő korlátozás miatt; az MNB számai szerint éves szinten a rezsimegtakarítás 400 milliárd forintra becsülhető, és akár ennek felét is kiteheti az átlag feletti energiafogyasztás várható számlája.
Egyelőre a részletek még homályosak, nem tiszta például, miként vonatkozik a szabály például a nyaralók használatára, és érdemes lehet-e esetleg egyik lakásból a másikba költözni az átlag keret felhasználása után, az átlagon felül fogyasztók azonban igen rosszul járnak, mivel az átlagfogyasztó által fizetett 7 750 forint piaci áron 53 000 forint lenne.
A kata módosítása várhatóan nem okoz ekkora kiesést, mindössze pár tíz milliárdról lehet szó. A költségvetés 237 milliárdos adóbevétellel számolt 2022-ben, ennek 40 százaléka pedig be is folyt május végéig. A katások augusztus végéig várhatóan mind kihasználják a jelenlegi kedvező adózási lehetőséget, utána azonban többségüknek váltania kell majd.
A kormány számításai szerint a katások bujtatott foglalkoztatása 250-300 milliárd forintot vett ki az államkasszából, amit most visszavesznek tőlük; ezzel párhuzamosan nyilván a katások köréből kilépők jövedelme megcsappan, így legalább 10 millárd körüli összeg kiesik a fogyasztásból.
Az MNB adatai alapján az üzemanyagok és élelmiszer árstopok megtakarítása 800 milliárd forint körül lehet, komoly jelzések is elhangzottak azonban ezek tarthatatlanságáról, így nem lenne meglepetés, ha ezen is változtatna a kormány.
Az infláció eközben egyre nagyobb méreteket ölt az adóáthárítások miatt, ami azt jelenti, a családi költekezés további 3 ezermilliárd forinttal drágul 2022-ben; ezzel a hatással még az MNB is számolt, az áremelkedés jól érezhető, még ha a vállalkozások nem is jelentik be az okát.
A fentiek alapján idén 25,5, jövőre pedig már 30 ezermilliárd körül is költhetünk; a kereskedelmi szakportál szerint a költségek növekedése meglátszik majd a vásárlásokon, a fogyasztók spájzolni fognak, mielőtt az árak még feljebb kúsznak, és jobban megnézik, mire költik a megtakarításaikat.