Hamarosan láthatjuk a James Webb űrtávcső által készített első színes felvételeket
Óriási lépést jelent ez a világűr felfedezésében.
A NASA végre készen áll, hogy megmutassa, mire is képes a James Webb űrteleszkóp. A NASA, az Európai Űrügynökség és a Kanadai Űrügynökség a tervek szerint kedden teszi közzé a távcső első színes képeit és spektroszkópiai adatait. Az eseményt élőben közvetítik a NASA.gov oldalon és az ügynökség közösségi médiaplatformjain.
A teleszkóp jelenleg 1,6 millió kilométerre állomásozik a Földtől, a hosszadalmas beüzemelés után pedig rövidesen megkezdheti az univerzum rejtélyeinek feltárását. A James Webb teleszkóp minden eddiginél élesebben fürkészheti a mélyűr titkait, a kezdeti szárnypróbálgatások pedig igencsak ígéretesek.
Az űreszközt irányító csapat már korábban is megosztott részleteket a távcső tudásáról, áprilisban az űrügynökség és partnerei közzétették az első képet, amely az optika összehangolásának befejezése után készült.
Májusban a Webb tudományos csoport megosztotta a Nagy Magellán-felhőről készített fotóját, amelyet a teleszkóp közép-infravörös műszerének (MIRI) tesztelésére használtak. Az alábbi képen a Spitzer űrtávcső és a Webb eredményei láthatók, a különbség bámulatos:
La NASA ha publicado una comparativa de las imágenes tomadas por el telescopio espacial James Webb con las del anterior instrumento, Spitzer, en la misma región.
— Ciencia y Mas! (@Cienciaymas_) July 10, 2022
Crédito: NASA/JPL-CALTECH pic.twitter.com/nipYugIq5o
„A Spitzer sokat tanított nekünk, de ez most olyan, mint egy teljesen új világ, egyszerűen hihetetlenül gyönyörű” – mondta májusban Marcia Rieke, a Webb közeli infravörös kamerájának vezető kutatója.
A James Webb űrteleszkóp első színes felvételein többek között a 7600 fényévre lévő Carina-ködöt, valamint az 1150 fényévre található gáznemű exobolygót, a WASP-96 b-t is láthatjuk majd, továbbá távoli galaxiscsoportokat és halmazokat is – írta meg a New York Post.