Rövidtávon tovább emelkedhetnek az albérletárak
Az albérletek árai 2015 óta szinte folyamatosan emelkednek.
Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője volt az ATV Start című műsorának a vendége, ahol elmondta, hogy ő arra számít, hogy az albérletek árai tovább fognak emelkedni, pedig már most sem olcsó bérelni egy lakást.
Az atv.hu szerint éves összevetésben országosan 20,8 százalékkal, Budapesten 21-gyel emelkedtek az albérleti díjak. Átlagosan ma egy albérlet a fővárosban havonta 190 ezer forintba kerül, de a második kerületben az átlagos albérletár 330 ezer forintra rúg.
Soóki-Tóth elmondta, hogy az emelkedés egyik oka az lehet, hogy koronavírus-járvány időszakában sokan hazaköltöztek, most pedig visszaköltöznének Budapestre, a másik fontos hatás pedig, hogy sokan a járvány alatt az agglomerációba költöztek át, hogy ne legyen akkora a bezártság érzés, emiatt azonban ezeken a területeken megnövekedett az igény a bérlakásokra.
De ne, csak Budapesten, Debrecenben is megfigyelhető az emelkedés, ahogy a legtöbb megyei jogú városban. Elmondása szerint ennek oka a foglalkoztatás-bővülés, amit munkahelyi szállásokkal igyekeznek csökkenteni, de sokan vannak, akik a családjukkal együtt szeretnének költözni. Debrecenben jelenleg nagyjából 130-150 ezer forintra tehető egy albérlet díja.
A balatoni ingatlanárakról a szakértő azt mondta: újépítésű, vízparti ingatlanok esetében átlagosan 1 millió 700 ezer forintba kerül egy négyzetméter, de lehet találkozni 3 millió forintos árakkal is. Az északi part valamivel olcsóbb, de még többet lehet spórolni, ha valaki hajlandó messzebb költözni a parttól.
Az elemző kiemelte, hogy sokan próbálják most ingatlanokba fektetni a megtakarításaikat, aminek a magas infláció és euró árfolyam az oka, ez pedig fűti a keresletet. A hitellel saját célú lakásvásárlást tervezők viszont elbizonytalanodtak kissé az erőteljes kamatemelés miatt.