Úgy tűnik, működik a brit koronavírus-vakcina
Az Oxfordi Egyetem tudósai megerősítették, hogy az előrehaladott kísérleti szakaszban járó koronavírus elleni vakcinájuk több száz ember esetén erős és védekező immunválaszt alakított ki a járványt okozó kórokozó ellen.
Az Oxfordi Egyetem tudósai megerősítették, hogy az előrehaladott kísérleti szakaszban járó koronavírus elleni vakcinájuk több száz ember esetén erős védekező immunválaszt alakított ki a járványt okozó kórokozó ellen.
A brit kutatók már áprilisban, nagyjából ezer ember részvételével megkezdték a védőoltásuk tesztelését, közülük a felének az úgynevezett kísérleti vakcinájukat adták be. Az ilyen korai kísérletek esetében általában a biztonságot nézik elsődlegesen, de kivételesen most az önkéntesek immunválaszát is vizsgálták.
A Lancet szaklapban publikált előzetes eredményekben a tudósok azt állítják, a kísérleti koronavírus-vakcinájuk „duális immunválaszt” alakított ki a 18 és 55 év közötti kísérleti alanyoknál, vagyis egyszerre bizonyult biztonságosnak és hatásosnak.
Adrian Hill, az Oxfordi Egyetem Jenner Intézetének igazgatója úgy fogalmazott, majdnem mindenkinél jó immunválaszt alakított ki a vakcinájuk. „Ez a vakcina különösen abban jó, hogy az immunrendszer mindkét karját aktiválta”, fogalmazott szaknyelven a tudós.
Hill ez alatt azt érti, hogy a vakcinában található semlegesítő antitestek olyan molekulákat voltak képesek előállítani, amik kulcsfontosságúak a fertőzés megakadályozásában. Ezen felül a vakcina a szervezet T-sejtjeiben is reakciót idézett elő, ami szintén nagymértékben segíti az immunrendszer koronavírus elleni harcát.
Az intézetvezető azt is hozzáteszi, hogy még mindig szükségesek lesznek széleskörű tanulmányok, amikkel pontosabban ki tudják értékelni a vakcina hatékonyságát. Ezt körülbelül 10 000 önkéntes részvételével tervezik lebonyolítani, akiket az Egyesült Királyságból, Dél-Afrikából és Brazíliából fognak kiválasztani.