„Gigantikus” áttörés előtt a koronavírus-kezelés?
A Synarigen nevű brit biotechnológiai cég klinikai kísérletei rendkívül ígéretes előzetes adatokkal szolgálnak, ami potenciálisan minden szempontból megváltoztathatja, ahogyan eddig a koronavírust próbálták kezelni.
A Synarigen nevű brit biotechnológiai cég klinikai kísérletei rendkívül ígéretes előzetes adatokkal szolgálnak, ami potenciálisan minden szempontból megváltoztathatja, ahogyan eddig a koronavírust kezelni próbálták.
A Southampton-központú cég állítása szerint az „interferon-béta” alapú gyógymódjuk 79%-kal csökkenti a kórházba került koronavírus-fertőzöttek körében a súlyos betegség kialakulásának és a betegek intenzívosztályra kerülésének kockázatát, valamint kétszer-háromszor nagyobb az esély, hogy a betegek úgy gyógyuljanak, hogy közben nem szenvednek a hosszantartó mellékhatásoktól.
A kísérletet vezető tudós, Tom Wilkinson úgy fogalmazott, ha az eredményeket nagyobb embermintán elvégzett tanulmánnyal is reprodukálni tudják, a gyógymód „gigantikus áttörést” hozhat a koronavírus gyógyításában. A vállalat állítólag máris elkezdett azon dolgozni, hogy nagyszámban le tudják gyártani az ígéretes gyógyszert.
Az interferon-béta egy szervezetben is jelenlevő fehérje, amit a vírusos fertőzések ellen állít elő a szervezetünk. A cég kísérletei során a porlasztott, inhalálható formáját adták a koronavírus-fertőzötteknek, akiknek már volt olyan súlyos a betegsége, hogy kórházi ellátásra szoruljanak.
Wilkinson elmondása szerint körülbelül 100 beteg esetén próbálták ki a gyógyszert, aminek hatását a kórházban töltött idejük és a felépülésüket követő, otthon töltött idejük alatt, legalább egy hónapon át folyamatosan követték. Az eredmények azt mutatták, hogy nagyon kevés esetben romlott a fehérjében részesülő betegek állapota a rákövetkező két hétben, ami nagyon jelentős hatás.
Wilkinson azt is hozzáteszi, hogy a betegek, akiknek állapotában nem volt megfigyelhető a romlás, meglehetősen gyorsan a gyógyulás útjára léptek, és a korábbiakhoz képest gyorsabban épültek fel, valamint nagyon kevés ember esetén érzékelték, hogy a továbbiakban hosszantartó tünet formájában befolyásolta volna a mindennapi életüket a betegség korábbi jelenléte.
Az interferon-béta fehérjekezelést Kubában egyébként már próbálgatták a koronavírus ellen, valamint nemzetközileg is több betegség ellen használják, például a dengue-láz, a rák és a hepatitis B, C ellen is. A 2003-as SARS-járvány idején is születtek olyan tanulmányok, melyek szerint hatásos lehet a koronavírusok ellen a gyógymód.