Soha nem látott mértékben vásárol dél-afrikai szenet az EU
A háború kezdete óta az EU példátlan szankciókkal sújtotta Oroszországot, ám van egy olyan pont, ahol még nem mert lépni: az energiaexport kérdésében.
Oroszország a bolondját járatja az EU-val: az orosz-ukrán háború kezdete óta az EU és a Nyugat folyamatosan azt hangoztatja, hogy megsemmisítő szankciókkal akarja sújtani Oroszországot, s bár az eddigi szankciócsomagok kétségkívül példátlanok voltak, van egy olyan igazán fájó pontja Oroszországnak, melyhez a Nyugat nem mer hozzányúlni: az energiaexport.
Nem túlzás azt állítani, hogy az EU túlságosan függött (és függ ma is) az orosz energiától, így szinte lehetetlennek tűnik egy csapásra megszüntetni az ellátást. Annak érdekében pedig, hogy a Nyugat elkerülje a pusztítónak ígérkező energiaháborút Oroszországgal, az EU arra készül, hogy fokozatosan leállítja az orosz energiaimportot.
A június 3-án elfogadott 6- szankciócsomag részeként ugyanis az EU bejelentette az orosz nyersolaj részleges tilalmát és az orosz szén teljes tilalmát, mely augusztus közepén kezdődik, ám még mindig nem mertek hozzányúlni az orosz földgázhoz. Egyértelmű, hogy a blokk túlságosan is függ az orosz gáztól ahhoz, hogy egyik pillanatról a másikra szankcionálja az energiaexportot: az EU tavalyi importjának 45 százaléka függött az orosz gáztól.
Mivel Oroszország is pontosan tisztában van azzal, hogy milyen helyzetben van jelenleg az EU, befolyását is arra használja fel, hogy megtorlásként jelentős mértékben szűkítse az EU földgázellátását. Ez pedig arra kényszeríti az EU-t, hogy korábban soha nem látott mértékben vásároljon szenet, az uniós országok pedig rekordmennyiségben importálják a szenet Dél-Afrikából.
Az Oilprice.com jelentése szerint a háború kezdetével először Hollandia, Olaszország és Dánia lépett, s azonnal megkezdték a szénimport növelését Dél-Afrikából: szembetűnő, hogy míg tavaly mindössze 4 százalék volt, csak idén 15 százalékra növekedett a szénimport a blokkban.
A helyzet azonban igen elkeserítő, hiszen a tavalyi COP26 globális éghajlat-változási konferencián 8,5 milliárd dollárt ígértek az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozására, amelyet kifejezetten arra szántak, hogy segítsenek Dél-Afrikának csökkenteni a szénből származó kibocsátást, ennek ellenére az EU most pont azt segíti elő, hogy tovább bővüljön a dél-afrikai szénipar.